Občinski svetniki danes o miru ali vojni v marini

Izolski župan Igor Kolenc je prepričan, da bo 23-članski občinski svet na današnji izredni seji soglašal s sodno poravnavo z Marinvestom, za katero si je prizadeval več kot dve leti, pa tudi z osnutkom koncesijske pogodbe med občino in Marinvestom. Po vsej verjetnosti bo res tako, saj ga podpira 12 svetnikov (6 iz SD, trije iz Desusa, dva iz Italijanske narodne skupnosti in predstavnik liste Združeni za Izolo).

Izolska marina je bila zadnja leta polna, zdaj  ima po Galassijevih navedbah 140 prostih  mest. S pomolom B jo bodo povečali za  180 privezov. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Izolska marina je bila zadnja leta polna, zdaj ima po Galassijevih navedbah 140 prostih mest. S pomolom B jo bodo povečali za 180 privezov. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > V opoziciji pa svarijo, da bodo z vsem tem soglašanjem zavrli razvoj Izole, češ da se bo spremenila v eno samo pristanišče.

V paketu dokumentov, ki naj bi jih potrdil občinski svet, je namreč tudi papir, ki predvideva, da bo Marinvest zgradil pomol B. Gre za nov pomol, katerega koren bo segal v Ulico Prekomorskih brigad in bo na levi strani imel tri krake s približno 180 privezi.

Župan meni, da bo občinski svet s potrditvijo predlaganih sklepov prekinil dolgoletno pravdanje in ravnal v korist občine. Marinvest z Enricom Galassijem na čelu bo sicer lahko zgradil pomol B, vendar bo moral v poldrugem letu končati valobran 3, za kar naj bi porabil 800.000 evrov. Za preteklo obdobje bo občini plačal poldrugi milijon: 1,1 milijona za uporabo občinskih zemljišč (pomoli, valobrani ...) in 427.378 evrov za pet plavajočih pomolov. Za upravljanje z marino pa ji bo prihodnjih 40 let plačeval 240.829 evrov letno - koncesnine, nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč in najema občinskega parkirišča ob manipulativni ploščadi.

Radivoj Nardin (SDS) poudarja, da bodo s tem pozidali še zadnji košček izolske obale v neposredni bližini mesta. Površine torej, kjer bi občina lahko snovala razvoj turizma, na katerega stavi po propadu industrije.

“Raje vodni park”

“S tem ne mislim, da bi ob Ribi gradili nov hotel, ampak da bi tam uredili tisto, po čemer povprašujejo sodobni obiskovalci, vodni park, kakršnega gradijo v bližnji hrvaški Brtonigli, bazenski kompleks, kopališče ali kaj drugega. Tako pa bo Izola dobila najmanj 180 dodatnih plovil, od katerih ima že zdaj bore malo. Večina najemnikov privezov v marini pride v Izolo enkrat do dvakrat na leto in izpluje,” pojasnjuje.

Ker naj bi poleg novih tržnih privezov - s podaljšanjem plavajočih pomolov ob Lonki - pridobili tudi 200 komunalnih privezov, Nardin opozarja, da bodo s tem poglobili primanjkljaj javnega podjetja Komunale. “Zaradi nizkih cen za komunalne priveze je predlani ustvarila 30.000 evrov primanjkljaja. Ga bo kmalu 60.000 in ga pokrivala s prihodki iz ravnanja z odpadki?” se sprašuje.

Županu očita, da se med vodenjem mediacije ni posvetoval s svetniki. V stranki Izola je naša (IJN) dodajajo, da se ni posvetoval niti s strokovnjaki za gradnje marin.

“Marinvest bo lahko vlagal nove tožbe”

Gradivo za sejo jim je namenil šele v ponedeljek (novinarji ga niso dobili, bilo naj bi zaupne narave). “Čeprav je preobsežno, da bi ga lahko preučili v treh dneh. Odlok o koncesiji za upravljanje in gradnjo posameznih delov pristanišča naj bi spremenili po skrajšanem postopku, v IJN pa menimo, da bi to morali narediti po redni poti. Komunala je prav na temeljih tega odloka dobila evropski denar za obnovo ribiške infrastrukture, njegovo spreminjanje bi utegnilo biti sporno,” niza svetnik IJN Alojz Zorko.

V mandatu prejšnjega župana Tomislava Klokočovnika so gradnjo pomola B zaupali Komunali, “kar pomeni, da se namerava občina odpovedati delu akvatorija, kjer je snovala 450 in ne samo 200 komunalnih privezov”.

Kolenc navaja, da bosta občina in Marinvest s poravnavo nenazadnje končala osem še odprtih sodnih sporov, Zorko pa opozarja, da je občina v prejšnjem mandatu dobila tožbo, zaradi katere bi ji Marinvest moral plačati poldrugi milijon evrov za preteklo uporabo občinskih zemljišč. “Tega ni naredil. Sklenitev koncesijske pogodbe pa ne izključuje novih tožb,” je prepričan Zorko.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano