Občina zahteva odškodnino

Izolska občina terja gostinsko podjetje Hil Ham, da ji plača 44.410 evrov za štiri leta in pol trajajočo uporabo 200 kvadratnih metrov zemljišča na belvederskem obcestnem postajališču. Na tem zemljišču je imelo podjetje postavljen začasen objekt Hill Burger za pripravo hamburgerjev in druge hitre hrane. Toda po koncu leta 2008 ga ni več uporabljalo.

Aleš Frančeškin (levo) je tudi predsednik Mladinskega nogometnega kluba Izola. Na nedeljskem  odprtju obnovljenega stadiona se njegov pogled ni srečal z županovim.    Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Aleš Frančeškin (levo) je tudi predsednik Mladinskega nogometnega kluba Izola. Na nedeljskem odprtju obnovljenega stadiona se njegov pogled ni srečal z županovim.  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > Podjetju Hil Ham je uporabo začasnega objekta preprečila občina v času županovanja Tomislava Klokočovnika. Kot razlog so v občini navedli, da podjetje ni pravočasno zaprosilo za podaljšanje zakupne pogodbe, ki je potekla na zadnji dan leta 2008.

Maja 2009 je občina zahtevala odstranitev objekta. Ker pa je zaobšla utečene postopke, se je s Hil Hamom zapletla v več let trajajoče sodne spore na novogoriškem upravnem in koprskem okrožnem sodišču.

Na vprašanje PN, kaj bodo z zemljiščem ob cesti Jagodje-Belvedere, je Kolenc lani marca napovedal, da bodo najbrž objavili javni razpis in izbrali novega najemnika z gostinsko dejavnostjo, “ker občina potrebuje denar”. Kmalu zatem pa so v občini ugotovili, da bi z oddajo zemljišča gostincu kršili prostorske načrte, kajti “zemljišče je kmetijsko, na njem ni mogoče postaviti začasnih objektov”.

“Občina ni mogla razpolagati z lastnino”

Na koprsko sodišče se je leta 2012 obrnil tudi zdajšnji župan Igor Kolenc in zahteval odstranitev objekta, predvsem pa vrnitev 200 kvadratnih metrov zemljišča. Nasprotno je podjetje objekt želelo obnoviti in ga znova odpreti. Naročilo je projekte za obnovo. Marca 2012 pa so ga neznanci zažgali. Ogenj je požrl približno dve tretjini konstrukcije. Ob belvederski cesti so zazijali grdi in nevarni ostanki.

Ko je Kolenc konec lanskega februarja dobil sodni spor, je Hil Ham v enem mesecu porušil glavnino konstrukcije. Do sredine junija lani je odstranil še preostanke.

Za ves ta čas, od leta 2009 do sredine 2013, pa občina zahteva 44.410 evrov odškodnine. Po njenem mnenju je podjetje “namerno zavlačevalo z vračilom nepremičnine, občina ni mogla razpolagati z njo”. V županovem kabinetu se sklicujejo na zakonodajo, ki občine zavezuje h gospodarnemu ravnanju z zemljišči. V Izoli pa niso mogli prosto razpolagati s svojo lastnino.

“Gre za kmetijsko zemljišče”

Aleš Frančeškin iz Hil Hama je prepričan, da je odškodnina preveč navita, saj znaša 9984 evrov na leto, kolikor je bila vredna zakupna pogodba iz leta 2008, ko so objekt resnično uporabljali. “Občina pravi, da gre za kmetijsko zemljišče, in po tej logiki bi nam smela zaračunati kvečjemu 83 evrov letne zakupnine.” Dodaja še, da si občina v vsem tem času ni prizadevala tržiti zemljišče in da s Hil Hamom ni bila pripravljena poiskati nobene druge rešitve.

Stečaj za ceno plačila?

V občinski upravi pa opozarjajo, da so spor s podjetjem nazadnje skušali rešiti z mediacijo, “vendar so v podjetju pričakovali dogovor o nerazumno nizkem znesku, iz česar razumemo, da se ne želijo pogoditi”.

Frančeškin pravi, da je občina zahtevo za odškodnino znižala na dobrih 17.000 evrov, a zanj ni niti to sprejemljivo. “K znesku je treba prišteti večletne obresti ter sodne in odvetniške stroške. Če bomo vse to plačali, bomo morali v stečaj.” Za podjetje pravi, da daje kruh osmim zaposlenim (z njim vred). V obdobju Hill Burgerja so imeli najete še štiri honorarne sodelavce.“Prav ta župan je večkrat izjavil, da šteje vsako delovno mesto,” ne skriva razočaranja.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano