Ob zdravje zaradi perila?

Čistilke v izolski bolnišnici so preobremenjene, po novem pa morajo opravljati tudi težja dela, ki nikakor ne sodijo v opis njihovih del in nalog, opozarjajo v Obalnem sindikatu zdravstva in socialnega skrbstva. Vodstvo bolnišnice pa pravi drugače: obremenjenost njihovih čistilk ni prav nič večja kot v drugih bolnišnicah.

Po normativih morajo čistilke očistiti med 500 in  1000 kvadratnih metrov
Po normativih morajo čistilke očistiti med 500 in 1000 kvadratnih metrov 

IZOLA> Obalni sindikat zdravstva in socialnega skrbstva je vodstvo Splošne bolnišnice Izola (SBI) že opozoril na kršitve zakona o delovnih razmerjih in zakona o varstvu in zdravju pri delu.

Čistilke, ki so zaposlene v bolnišnici, so preveč obremenjene, saj jih ni dovolj; nekatere imajo tudi po več kot sto ur presežka, opozarjajo v sindikatu.

Kot pojasnjujejo v SBI, poln voziček s perilom tehta v povprečju od 50 do 75 kg. Voziček vedno vlečeta dva. Pri upoštevanju potrebne vlečne sile za vleko vozička po ravni podlagi (pri drsni izvedbi ležajev na kolesih vozička) pa je voziček realno težak od 5 do 7,5 kilograma. Odgovorna oseba za varnost in zdravje pri delu v SBI je ocenila, da tehtanje bolnišničnega perila fizično ne predstavlja tolikšne obremenitve, da je zaposleni ne bi zmogel.

Poleg tega morajo po novem opravljati dela, ki sploh ne sodijo v opis njihovih del in nalog. “Naročeno jim je, da morajo same potiskati vozičke s perilom, težke tudi več kot sto kilogramov. To težaško delo so prej opravljali fantje iz transporta, zdaj pa vodstvo bolnišnice pričakuje, da ga bodo opravljale čistilke. Ob tem ni zanemarljiv podatek, da jih je večina starejših od 50 let in da so šibkega zdravja,” opozarja Damjan Volf, izvršni sekretar Konfederacije sindikatov (KS) 90, pod čigar okrilje sodi Obalni sindikat zdravstva in socialnega skrbstva. Vodstvo bolnišnice je, kot pojasnjuje Volf, že obljubilo, da bo v čim krajšem času odpravilo kršitve zakonodaje.

Nič bolj obremenjene

V vodstvu bolnišnice pa pravijo drugače. “V pogovoru s sindikati smo ugotovili, da nekateri podatki ne držijo,” opozarja direktor SBI Jani Dernič. Posamezni presežki delovnega časa so posledica nadomeščanja nepredvidenih odsotnosti, pojasnjuje. “Iz elektronskega beleženja delovnega časa pa ni zaznati, da bi bili tolikšni mesečni presežki delovnega časa, kot jih omenjajo v sindikatu.”

Tudi o preobremenjenosti ima drugačno mnenje: “Ob prisotnosti predstavnika sindikatov smo iz številk ugotovili, da je obremenjenost čistilk v SBI primerljiva z obremenjenostjo čistilk v drugih bolnišnicah.”

Dve čistilki za 1300 kvadratov

V enoti čiščenja v SBI je trenutno zaposlenih 40 ljudi. Med zaposlenimi je tudi osem invalidnih; štiri delavke so zaposlene le za polovični delovni čas. Nadstropja bolnišnice se raztezajo na približno 1300 kvadratnih metrih površin (bolniške sobe, kopalnice, skupni prostori), ki jih čistita dve zaposleni v dopoldanski izmeni. Vse ostale površine čistijo v popoldanskem času.

“Pred letom dni smo v enoti čiščenja uvedli kontrolo teže umazanega perila na elektronski tehtnici. Tehtanje je usklajeno z drugimi procesi dela,” pravi Borut Gregorič, vodja enote čiščenja. “Odgovorna oseba za varnost in zdravje pri delu, Zlatan Ravbar, je povedal, da tehtanje bolnišničnega perila fizično ne predstavlja tolikšne obremenitve, da je zaposleni ne bi zmogel,” ugotovitve pojasnjuje dr. Duilio Peroša, strokovni direktor bolnišnice. Skupaj s pomočnico direktorja za zdravstveno nego in oskrbo Dragico Blatnik sta že naročila meritve fizičnih obremenitev delavcev kot tudi merjenje delovnega časa, kar bo pokazalo časovno obremenitev posameznih delavcev med rednim delovnim časom.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano