Novosti tolčejo po najšibkejših

Zakonca Krmac iz Sečovelj se že 18 let preživljata s prodajo sadja in zelenjave na stojnici ob cesti v Dragonjo. Doslej je zadoščalo, da sta za to plačevala občinsko komunalno takso, letos pa je občina poostrila pogoje za najem javne površine in dala začasna prodajna mesta na licitacijo.

Začasna stojnica Krmačevih v Dragonji Foto: Lea Kalc Furlanič
Začasna stojnica Krmačevih v Dragonji Foto: Lea Kalc Furlanič

SEČOVLJE > Par, ki se prebija skozi mesece z borih 400 evrov pokojnine, bi moral že ob prijavi plačati 500 evrov varščine.

“Od kod naj vzameva denar?” sta obupana zakonca Bruno in Kumrija Krmac iz Sečovelj. Sadje in zelenjavo, ki ju že 18 let prodajata ob državni cesti v Dragoniji (ob gostinskem lokalu Na postajici) pridelata sama. Poleg občinske komunalne takse sta doslej plačevala tudi najemnino za uporabo zemljišča direkciji za ceste.

Občina Piran je včeraj objavila razpis za oddajo 27 začasnih prodajnih mest, ki poteče 17. aprila, ob 12. uri. Katera javna mesta bo oddajala, določi na osnovi zakona o stvarnem premoženju in odloka o začasnih prodajnih mestih ter po sklepu župana. Izhodiščne cene za posamezna prodajna mesta (spominki, nakit, rekviziti za plažo, umetniški izdelki, sadje in zelenjava, pokovka, kostanj) se za pol leta gibljejo med 500 in 4000 evri, ponekod morajo najemniki plačati 420 evrov varščine za stojnico. Ob prijavi morajo vsi plačati še 500 evrov varščine za zagotovitev resnosti ponudbe.

“Ti stroški nikoli niso presegali 400 evrov za pol leta, za najemni prostor sem lepo skrbela, ga čistila, kosila bližnji travnik, celo plačala nekaj kvadratnih metrov asfalta in kupili smo novo stojnico,” pravi Krmačeva. Po njenih besedah krajani radi kupujejo na njihovi stojnici, saj z možem pridelata kakovostno sadje in zelenjavo. To je poleg skromne mesečne pokojnine edini vir njunega preživetja.

Vendar je letos piranska občina sprejela sklep, da ta prodajna mesta odda v najem po sistemu zbiranja ponudb. Na voljo jih je sedem na dveh lokacijah, izhodiščna cena za posamezno prodajno mesto pa je 500 evrov. Prav toliko znaša tudi varščina za zagotovitev resnosti ponudbe, ki jo je treba plačati ob oddaji ponudbe.

“Tega denarja nimava, predvsem pa se nama zdi nesmiselno, da gre začasno prodajno mesto na licitacijo. Po tolikih letih trdega dela, bogate ponudbe domačih pridelkov in rednega plačevanja najemnin se s tem ne moreva strinjati,” je razočarana Kumrija Krmac. Zakonca sta zato poiskala pomoč pri odvetnici.

V občinski upravi pojasnjujejo, da je bila takšna ureditev potrebna, saj so v preteklih letih na teh lokacijah prodajali različni ponudniki brez dovoljenj. “Stanje je bilo neurejeno in nevarno za promet, odločitev smo sprejeli skupaj z direkcijo za ceste, prodaja bo možna le na dveh za to varnih mestih,” pojasnjujejo svojo odločitev. Enako stališče imajo tudi na direkciji za ceste, kjer dodajajo, da so imeli s prodajalci vsako leto več težav, predvsem zaradi prometne varnosti, zato so skupaj z občino določili le dve prodajni lokaciji.

Pravna zastopnica Krmačevih, odvetnica Monika Mavsar, je prepričana, da obstaja zakonska določba, ki občini daje možnost, da z njeno stranko sklene neposredno pogodbo o najemu zemljišča. “Občini cena ne bi smela biti glavno merilo za oddajo tovrstnih prodajnih mest, ampak bi morala zasledovati širši družbeni cilj - naša stranka je namreč s prodajo domačih pridelkov prispevala h kakovosti življenja v občini. In takšne dejavnosti bi morala občina spodbujati,” sklene Mavsarjeva.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano