Nikogar, ki bo prosil za pomoč, ne bodo zavrnili

Slovenija bo po velikonočnih praznikih bogatejša za tretjo Pro Bono ambulanto. Umeščena je v zdravstvenem domu v Kopru, namenjena zdravljenju bolnikov brez zdravstvenega zavarovanja, ki jih drugje brezplačno ne smejo zdraviti. Nikogar, ki bo prosil za pomoč, ne bodo zavrnili.

Prvo Pro Bono ambulanto na Primorskem so v Kopru s ponosom predstavili (z leve) Ljubica Kolander Bizjak, Vanja Kosmina Novak, Matevž Ravnikar (vsi iz ZD Koper) in Stanislav Mahne  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Prvo Pro Bono ambulanto na Primorskem so v Kopru s ponosom predstavili (z leve) Ljubica Kolander Bizjak, Vanja Kosmina Novak, Matevž Ravnikar (vsi iz ZD Koper) in Stanislav Mahne  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER >Zanjo so združili moči koprski zdravstveni dom (ZD), Mestna občina Koper in tamkajšnji Center za socialno delo (CSD), Rdeči križ ter Karitas. Zgledovali so se po prvi slovenski Pro Bono ambulanti v Ljubljani, ki je pod vodstvom zdravnika prostovoljca Aleksandra Dopliharja vrata v Ljubljani odprla pred 13 leti, kasneje pa še v Mariboru.

Prva na Primorskem

Koprska Pro Bono ambulanta bo delovala ob torkih, od 13. do 17. ure. V primeru večjih potreb bodo ordinacijski čas in obseg dela povečali. Umeščena je v glavni stavbi ZD v Kopru, v pritličju. Za ureditev je ZD porabil 500 evrov. Bolniki se bodo sporazumevali v slovenščini, srbščini, angleščini in italijanščini.

Koprska Pro Bono ambulanta, ki bo začela delati v torek popoldne, je prva tovrstna na Primorskem in tretja v Sloveniji. Namenjena je bolnikom brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja s stalnim bivanjem v Istri, pa tudi na južnem Primorskem, brezdomcem, sezonskim delavcem brez zdravstvenega zavarovanja, propadlim obrtnikom in podjetnikom, ki za te dajatve nimajo denarja, popotnikom ...

V Pro Bono ambulanti vsi delajo brezplačno - zdravniki, medicinske sestre, socialne delavke. Pobudnik in vodja koprske je upokojeni kirurg prim. dr. Stanislav Mahne, z njim bo diplomirana medicinska sestra Vanja Kosmina Novak, sicer glavna sestra koprskega ZD. Socialne delavke bodo prihajale iz koprskega CSD in se bodo izmenjevale.

Obalne lekarne bodo nudile farmacevtsko pomoč - preverjali bodo verodostojnost zdravil, ki jih bodo bolniki v Pro Bono ambulanti prejeli brezplačno. Gre za uporabna zdravila, ki jim še ni pretekel rok uporabe, a jih bolniki več ne potrebujejo, imajo pa jih doma in jih lahko prinesejo v ZD ali k enemu od tamkajšnjih zdravnikov.

Nikogar ne bodo zavrnili

Po znanih podatkih živi v Istri približno 70 ljudi, ki nimajo urejenega osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Ni pa znano, koliko jih je na južnem Primorskem. Nikogar, potrebnega pomoči, ne bodo zavrnili, četudi ni iz Kopra.

Ker je Koper ob meji, hkrati s Trstom ima tudi luško dejavnost, se lahko zgodi, da bodo v ambulanto po pomoč prihajali tudi tuji sezonski delavci. Zavrnili bodo le odvisnike, ki jim je namenjena posebna ambulanta.

O Pro Bono ambulanti seznanja zloženka, na voljo v vseh urgentnih ambulantah, v CSD, na Rdečem križu, Karitasu in na spletu. Če bodo materialni stroški obratovanja veliki zaradi navala od drugod, ZD računa na donacije sosednjih občin.

Ambulanta bo nudila klinični pregled in zdravljenje akutnih stanj, nujna zdravila, napotitve k specialistu in v bolnišnico, preveze, dajanje injekcij, merjenje temperature, arterijskega krvnega tlaka, EKG, odvzem krvi, analizo urina in navodila o dietah.

JASNA ARKO


Najbolj brano