Namesto rešilcev gradbeni material

Še 23. maja je kazalo, da se bo 1. junija Prehospitalna enota Obala (PHE) selila v nove prostore v klet izolske bolnišnice (SBI), a se ni. Na novo urejeni prostori, zanje je poskrbel koprski zdravstveni dom (ZD), kamor sodi PHE, čakajo na pogon.

Prostori za prehospitalno enoto  v izolski bolnišnici so nared, intervencijska pot pa še ne
Prostori za prehospitalno enoto v izolski bolnišnici so nared, intervencijska pot pa še ne  

ISTRA> V ZD pojasnjujejo, da se niso selili zato, ker SBI ni uredila dogovorjene intervencijske poti, skladno s konec zime podpisanim dogovorom med SBI, ZD v Istri in ministrstvom za zdravje.

Peripetije v zvezi s PHE se vlečejo že skoraj leto. Na vrhuncu so bile konec lanskega leta, ko so se pojavili prepiri kje, v kakšnih prostorih in pogojih za delo naj deluje PHE Obala. Zakonodaja to sicer natančno predpisuje. Pod okriljem ministrstva so se nato uskladili in koprski ZD je za gradnjo novih prostorov v kleti SBI namenil 60.000 evrov, dela pa končal konec maja. Kazalo je, da se bo PHE z Bonifike vanje preselila 1. junija. Dotlej naj bi bila nared tudi intervencijska pot, ki je obveza SBI. Te poti pa še ni.

Prostori so, interventna pot ne

“Čakamo na selitev, kar lahko opravimo v dveh dneh,” pravi Matevž Ravnikar, direktor koprskega ZD. “V podpisanem skupnem dogovoru piše, da mora SBI urediti to intervencijsko pot in omogočiti ob vhodu v nove prostore parkiranje ter pogoje za oskrbo reševalnih vozil PHE. Do nedavna so bili zidarski odri na tem vhodu, pot je še vedno polna gradbenega materiala in delovnih strojev. Ker SBI ni izpolnila svojega dela dogovora, se ne moremo seliti, saj PHE v SBI ne bi varno nemoteno delala.”

Te dni bodo v koprskem ZD prevzeli še sodoben reanimobil, ki ga najemajo v sklopu operativnega lizinga za pet let. Obrok znaša 2000 evrov, denar zagotavlja ZD. V Piranu bodo te dni okrepili potrebe za intervencijo z dodatno mobilno ekipo.

Ravnikar zavrača trditev SBI, da bi lahko PHE uporabljala sedanji dostop za rešilce in tam puščala svoja interventna vozila: “Ta dostop uporabljajo še drugi za potrebe SBI. Kot kaže, tam za naša tri vozila ni dovolj prostora.”

Opozarja tudi na nedopustne logistične težave: “Ekipe PHE bodo v novih prostorih v kleti, od njih do tega dovoza je približno 200 metrov, kar je odločno preveč v nuji - ekipe bi izgubile preveč časa. Spet gre za osebne razlage in nepotrebno ustvarjanje težav. SBI mora takoj izpolniti svoje dogovorjene obveznosti! Seliti se in šele nato urejati ta vprašanja je neresno in skriva preveč tveganj. Privedla bi do neljubih in neželenih posledic, saj se PHE ne bi zmogla odzvati skladno s predpisi.”

SBI bi pot “očistila” šele po selitvi PHE

Kaj pravijo v SBI? Vprašanja smo naslovili na direktorja Janija Derniča, ki odgovarja: “Opredeljene intervencijske poti v SBI so proste, kar lahko preverite.”

Trdi, da SBI v teh dogovorih vselej izpolnjuje svoje obveznosti in meni, da bi PHE lahko uporabljala za intervencijsko pot dosedanjo pot, po kateri rešilci vozijo bolne v SBI: “Od tod lahko vozilo PHE tudi odpelje ... V trenutku, ko bo PHE preseljena v prostore v SBI, bomo tudi bolj energično zagotovili prosto intervencijsko pot (omejitev ustavljanja pred urgentnim dostopom).”

Dodaja še, da naj bi “se sedanji organizatorji PHE dejavnosti nekoliko prilagodili razmeram - bolnišnica je gradbišče. Ob uporabi zdravega razuma bi PHE že izvajala svoje aktivnosti z lokacije v SBI. Ponavljam, da smo dogovor podpisali tripartitno (SBI, ZD Koper in zdravstveni minister). Vsa določila dogovora iz marca letos tudi izpolnjujemo.”

Prevzem šele v sklopu CUS

Zdravstveno ministrstvo, ki bdi nad razreševanjem teh zagat, si želi, da bi PHE čim prej, a v za to opredeljenih pogojih, začela delati pod streho SBI.

Ministrstvo načrtuje v sklopu urejanja centralnih urgentnih blokov oziroma služb (CUS) pri regionalnih bolnišnicah v prihodnje reorganizacijo služb nujne medicinske pomoči in ureditev centralnih urgenc. To dejavnost bi, ko bodo zgrajeni prostori CUS, povsod premestili k bolnišnicam. “S tem se strinjamo in bomo tedaj PHE, ki je zdaj pri nas, predali SBI,” pravi Ravnikar. “Vendar šele, ko bo zgrajena CUS. Dobili naj bi jo najbrž čez dve leti. Tedaj bo tam delovala nujna medicinska pomoč 24 ur na dan, vse dni v letu. Dotlej pa si prenosa, ta bi zdaj povzročil le kaos, ne moremo privoščiti.”

JASNA ARKO


Najbolj brano