Namesto Darovca posle ZRS začasno vodi rektorat

Potem ko je direktor Znanstveno-raziskovalnega središča Univerze na Primorskem Darko Darovec prejšnji teden dobil izredno odpoved o zaposlitvi, je tekoče poslovanje inštututa začasno prevzel rektorat UP. V znanstvenem svetu ZRS si želijo, da bi Darovca nadomestil priznani akademik Jože Pirjevec, do česar pa se rektor ne želi opredeljevati.

Darko Darovec
Darko Darovec 

KOPER>“Moja naloga je, da zagotovim pravilnost pravnega in finančnega poslovanja članic univerze. Tako sem ravnal doslej in bom tudi poslej. Kot rektor pa se ne želim opredeljevati o potencialnih kandidatih za v.d. direktorja na UP ZRS. To je stvar njihove avtonomne odločitve," pravi rektor Dragan Marušič.

Na sodišče

Po statutu univerze bi moral razrešeni direktor vršiti svoje dolžnosti do izvolitve novega, a ker Marušič Darka Darovca ni le razrešil, pač pa mu dal tudi izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, mu je s tem odvzel pooblastila. “Zato je vsa dokumentacija usmerjena na rektorat, ki v tem času skrbi za tekoče poslovanje tega inštituta,” pojasnjujejo v vodstvu UP.

Prejšnji torek Darovcu niso mogli vročiti odpovedi pogodbe na delovnem mestu, sprejem na domu pa naj bi zavrnil. “Zato so strokovne službe UP vročitev izvedle s preostalimi zakonskimi možnostmi,” so sporočili iz rektorata. Darovec je od tistega dne že večkrat napovedal, da bo Marušičevo odločitev izpodbijal z vsemi možnimi pravnimi sredstvi, saj da je na zagovoru dokazal svojo nedolžnost. “Nenamensko porabljenega denarja še zdaleč ni bilo za več kot pol milijona evrov, kolikor mi očitajo, kvečjemu deset odstotkov tega zneska. Ves denar je na ZRS, treba ga je le prerazporediti s sodili. To sme in mora storiti le univerza, ne pa njene posamezne članice,” je izjavil po zagovoru.

Marušiča in njegovih pravnih pooblaščencev ni prepričal. Medtem ko je razrešeni dekanji FHŠ Vesni Mikolič aprila ob njeni razrešitvi in odpovedi pogodbe rektor ponudil novo delovno mesto, je glede Darovca trdno odločen, da mora z univerze. “Teža krivdnih dokazov za nepravilnosti, ki jih je odkrila revizija poslovanja na UP ZRS, je bila tako velika, da je rektor kot varuh zakonitosti univerze moral podati kazensko ovadbo, zato tudi pri odpovedi pogodbe o zaposlitvi ni bila možna drugačna odločitev,” pojasnjujejo v rektoratu in poudarjajo, da je to v skladu z zakonom o delovnih razmerjih.

Kdaj volitve na FHŠ?

Razpoloženje na univerzi, zlasti med zaposlenimi, je slabo. Predvsem na ZRS menda precej ljudi trepeta pred morebitno izgubo službe. Podobno tudi na FHŠ, kjer vre zaradi volitev za novega dekana. Akademski zbor fakultete vztraja pri tem, da bi se začeti postopek volitev moral nadaljevati, saj je tako odločilo tudi upravno sodišče. V. d. dekana Gorazd Drevenšek pa ne namerava sprejeti nobene odločitve, dokler ne bo (predvidoma v tem tednu) znana odločitev vrhovnega sodišča, pri katerem je rektorat sprožil revizijo odločitve upravnega sodišča. Poleg tega, pravi Drevenšek, je prejšnji teden odstopila volilna komisija, zato bi bila izvedba volitev 1. oktobra v vsakem primeru vprašljiva.

Tudi študenti na dveh polih

Kako univerzitetne zdrahe doživljajo študenti? Podobno kot zaposleni so tudi ti razdeljeni na dva pola. Sedanji predsednik Študentskega sveta UP Seit Demiri že mesece prek javnih pisem in pozivov opozarja, da rektor deluje nezakonito in da ves čas zavrača dialog s študenti, s svojim načinom delovanja pa da škodi ugledu univerze. V petek sta se bojda naposled sestala, a Demiri po srečanju z rektorjem ni bil več dosegljiv za izjavo.

Povsem nasprotna stališča zagovarja članica ŠS in Demirijeva predhodnica na čelu tega organa Olga Kaliada. Opaža, da večine študentov dogajanje zadnjih mesecev sploh ne zanima, in meni, da študijski proces zaradi tega ne trpi. “Študenti, če že spremljajo vso zadevo, vedo, da ne gre za borbo Darovec-Marušič, pač pa za borbo kraja-ne kraja,” je prepričana.

ILONA DOLENC


Najbolj brano