Najditelja bo vse leto spremljala sreča

Žusternski pokriti bazen je bil v nedeljo prizorišče dogodka, kakršnega tam še ni bilo moč videti. Makedonska skupnost je v njem pripravila verski obred ob enem najpomembnejših praznikov makedonske pravoslavne cerkve, ki mu pravijo bogojavljanje oziroma vodici.

Oče Mitko Gazinovski med molitvijo Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Oče Mitko Gazinovski med molitvijo Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Pod balonom žusternskega bazena se je v nedeljo zbralo približno 850 Makedonk in Makedoncev iz vse Slovenije.

Makedonska narodna skupnost v Sloveniji naj bi po grobih ocenah štela približno 10.000 pripadnikov (natančnih podatkov ni). Na območju slovenske Istre naj bi jih živelo približno 2000, vključno z delavci migranti. Ljubljansko Kulturno društvo Makedonija so ustanovili leta 1992 in je po besedah predsednika Mirčeta Ivanovskega najstarejše manjšinsko kulturno društvo v samostojni Sloveniji. Tistega leta je nastalo tudi koprsko Makedonsko kulturno društvo Kočo Racin. V Kopru naj bi kmalu zaživela tudi makedonska verska skupnost, ki jo trenutno vodi le iniciativni odbor. Poimenovali jo bodo prav po prazniku, ki so ga slavili v nedeljo - bogojavljenje vodici.

Duhovnik Mitko Gazinkovski, ki je pred letom dni postal duhovni vodja makedonskih pravoslavcev za vso Slovenijo, je naglas molil, držeč v rokah šopek bosiloka (rastline, ki jo uporabljajo pri verskih obredih) in sveti križ. 48 mož in mladeničev je medtem v kopalkah stalo na preži ob robu bazena. Vsakič, ko je župnik zamahnil po zraku z obrednima predmetoma, so trznili, nekateri pa pomotoma skočili v vodo. Ob pravem trenutku, ko je duhovnik vrgel v vodo križ, so se v bazen pognali vsi “tekmovalci”. Čez manj kot minuto je eden od mladeničev zmagovalno dvignil iz vode trofejo, sveti križ.

“To, čemur ste pravkar bili priča, je potop krsta, obred, ki ga pripravljamo ob enem izmed naših najpomembnejših verskih praznikov,” nam je po obredu pojasnil župnik Gazinkovski. “Gre za praznik bogojavljanja, ki mu rečemo tudi vodice. Tako se na praznični dan tudi pozdravljamo: Bog se javi. Z njim praznujemo krst Jezusa Kristusa v reki Jordan. V spomin na ta pomemben dogodek njegovega življenja krstimo vodo. Običajno to počnemo na prostem, a ker smo pri organizaciji dogodka nekoliko zamujali, smo se na koncu odločili za žusternski bazen. Poleg Jezusovega krsta praznujemo tudi troedinost Boga.”

Obredni lov za potopljenim križem je videti kot zabavna igra, a ima globlji pomen. Verniki verjamejo, da bosta tistemu, ki najde križ, vse leto namenjena sreča in zdravje. “Poleg tega trofeja pomeni, da se njen dobitnik mora preobraziti in razsvetliti svoje misli. Dolžan je pripraviti tudi praznično večerjo, ki jo blagoslovi duhovnik,” doda Gazinovski.

Po obredu v Žusterni so se Makedonci, ki so prišli v Koper iz vse Slovenije, odpravili v pivnico Emonec, kjer so pripravili še pogostitev s tradicionalnimi jedmi, ki se ji reče “trpeza na ljubovta”.

Letos so Makedonci v Sloveniji prvič organizirano slavili bogojavljanje. Svojega duhovnega vodjo imajo šele leto dni. V Ljubljani in Kranju imajo v najemu dve rimokatoliški cerkvi, nadejajo se, da bodo tudi na Koprskem kmalu dobili v uporabo prostor za cerkvene obrede.

ILONA DOLENC


Najbolj brano