Nagrajenci s čutom za ljudi

Tokratni praznik Mestne občine Koper bo minil brez podelitve najvišjega Priznanja 15. maj, saj se v komisiji za priznanja in nagrade niso uspeli zediniti glede predlogov. Velike plakete pa bodo danes izročili kar štirim nagrajencem: Mariju Funčiču, Albertu Primožiču, Andreju Jelačinu in članom Ribiške družine Koper.

Albert Primožič Foto: Edi Mavsar
Albert Primožič Foto: Edi Mavsar

KOPER>Marijo Funčič je gonilna sila Društva invalidov Koper, saj ima predsedniške vajeti v svojih rokah že tretji mandat. V društvu, ki deluje polnih 27 let, pod svojim okriljem združujejo 700 invalidov vseh kategorij in druge težke kronične bolnike.

Proti odrinjenosti na rob družbe

Funčič je svoje življenje posvetil humanitarni dejavnosti in pomoči ljudem v stiski. Za več kot 25-letno humanitarno delo je prejel tudi srebrni in zlati znak Rdečega križa Slovenije ter zlati znak civilne zaščite. “Nikoli nisem pričakoval ničesar. Moje največje zadovoljstvo je obiskati kakšnega invalida, ki mu s tem polepšamo dan in poskrbimo, da se ne počuti odrinjenega na rob družbe,” skromno pove Funčič.

V rokah je držal kulturniške niti

V komisiji so ocenili, da je tudi drugi nagrajenec, Albert Primožič, s svojim dolgoletnim delom na področju vzgoje, kulture in v vlogi predsednika KS Semedela, pustil neizpodbiten pečat. Dobro desetletje je povezoval kulturniške niti v vlogi sekretarja občinske zveze kulturnih organizacij.

V Zvezi kulturno-prosvetnih organizaciji Slovenije pa je povezoval in širil kulturno dejavnost med zamejstvom in matično državo, pripravljal občinske prireditve in gostovanja poklicnih gledališč Slovenije. En mandat je bil tudi ravnatelj osnovne šole v Šmarjah. “Nikoli nisem delal za to, da bi dobil kakšno priznanje. Sem pa seveda vesel, da so v komisiji opazili trud, ki sem ga vsa ta leta vlagal v delo z mladino. To mi je bilo v veliko veselje in zadoščenje,” pravi Primožič.

Nastavlja ogledalo ljudem in družbi

Andrej Jelačin je pod okriljem Globus filma s Konijem Steinbacherjem in Janezom Marinškom ustanovil prvo Filmsko gledališče v Sloveniji. Na povabilo Srečka Vilharja je prevzel mesto ravnatelja Študijske knjižnice Koper. Pod njegovim vodstvom je Semedela dobila nove prostore za dislocirani oddelek knjižnice, občina pa potujočo knjižnico. Na Radiu Koper je vodil oddajo Primorska in njeni ljudje, posnel je tudi številne drame, literarne oddaje, svoje ter tuje humoreske. Bil je scenarist in režiser prireditev, napisal je priljubljene komedije Piknik s tvojo ženo, Pacient v čakalnici, Agencija za ločitve in druge. Kot priljubljeni humorist Toni Karjola v vlogi satirika kaže ogledalo družbi.

Jelačina je občinska nagrada prijetno presenetila, saj je prepričan, da humoristi in satiriki zaradi narave dela običajno ne sodijo med prejemnike priznanj. “Od nekdaj sem združeval ljudi. Nisem genij, vendar mislim, da se ponašam z nekaterimi vrlinami, ki so družbi koristne,” je zadovoljno samokritičen Jelačin.

Skrb za reko Rižano

Veliko plaketo je občina letos namenila tudi Ribiški družini Koper, ki je lani slavila abrahama. Nenehna skrb, kako ohraniti v Rižani (in v Vanganelskem jezeru) zadovoljiv ribji stalež, je še dandanes težka naloga. Že leta si v ribiški družini prizadevajo za ponovno vlaganje potočne postrvi v Rižano, ki jo je nekoč že naseljevala in so jo domačini poimenovali rožanska trota. “To nam je tudi uspelo, saj smo v okviru novega ribiškega gojitvenega načrta dobili dovoljenje za smukanje te avtohtone ribje vrste v naši reki. Potočna postrv je namreč edina primerna za vodostaj, ki ga premore Rižana,” pojasnjuje predsednik Savo Bratož.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano