Na znamki še ribon

Pri promociji Slovenije kot pomorske države že nekaj let sodelujejo tudi piranski filatelisti in akvaristi. Včeraj so predstavili že osmo znamko z motivom slovenskega morja. Tokrat so na njej upodobili ribona.

Pred skoraj enim letom  so v Piranu predstavili slane znamke, ki so požele zanimanje filatelistov z vsega sveta. Včeraj je Mitja Jančar tako predstavil maksim karto in znamko z motivom ribona. Foto: Helena Race
Pred skoraj enim letom so v Piranu predstavili slane znamke, ki so požele zanimanje filatelistov z vsega sveta. Včeraj je Mitja Jančar tako predstavil maksim karto in znamko z motivom ribona. Foto: Helena Race

PIRAN > Novo znamko so predstavili v piranskem Akvariju, za njeno izdajo pa so poskrbeli v Filatelističnem numizmatičnem društvu Piran in na Gimnaziji, elektro in pomorski šoli, za oblikovanje je poskrbel Matjaž Učakar.

Ribon je rdeče-oranžne barve in ena od značilnih rib za Piranski zaliv. Razširjen je po vsem Sredozemlju in tudi v Atlantiku; severno živi vse do Skandinavije, južno pa do Gvinejskega zaliva. “V Akvariju imamo kar nekaj ribonov, v največjem bazenu so dolgi kar 40 centimetrov. Tu so, odkar smo obnovili akvarij. Presenetil pa me je podatek, da zrastejo tudi do pol metra,” je na predstavitvi dejal akvarist Valter Žiža.

Podatek o velikosti ribonov pa ni prav nič presenetil piranskega župana Petra Bossmana: “Ribon je tudi v moji rodni državi, v Gani, ena najbolj cenjenih rib, in tam res zrastejo do pol metra.”

Ribon je že osmi predstavnik slovenskega morja, ki skupaj s pisemskimi kuvertami in razglednicami potuje po vsem svetu. V preteklih letih so filatelisti v sodelovanju s piranskim Akvarijem na znamkah upodobili že kavala, špara, orado, fratra, morsko vetrnico, nevretenčarja spirografa in rakca kanočo, našteva predsednik piranskih filatelistov Mitja Jančar. “Vsako leto 1. aprila predstavimo znamko z ribo, tudi zato, ker v italijanščini prvoaprilski šali pravimo pesce d'aprile,” je pojasnil.

Že včeraj pa je povabil na prihodnjo predstavitev novih znamk; konec maja bodo na njih, med drugim, upodobili Martina Krpana, prvo ladjo Splošne plovbe z železno konstrukcijo, ki je bila zgrajena leta 1910 in primerna za plovbo po Sredozemlju. HR


Najbolj brano