Na delovnem sodišču zadnje poglavje stavke v Luki Koper

Na delovnem sodišču v Kopru se danes začenja postopek ugotavljanja zakonitosti avgustovske stavke žerjavistov v Luki Koper. V Luki, ki je sprožila postopek pred sodiščem, so od samega začetka stavko označili za nezakonito, zato se s predstavniki stavkovnega odbora sprva niso pogajali.

Delovno sodišče bo danes obravnavalo poletno stavko žerjavistov v Luki Koper Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Delovno sodišče bo danes obravnavalo poletno stavko žerjavistov v Luki Koper Foto: Tomaz Primozic/Fpa

KOPER> Žerjavisti so med drugim zahtevali večjo varnost na delovišču. Nejevolja znotraj Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti je tlela več mesecev in nato izbruhnila v zadnjih julijskih dneh, ko so prekinili pogovore z vodstvom Luke in začeli stavkati.

Kot so ves čas poudarjali v stavkovnem odboru, so pogrešali ureditev varnostnih razmer na delovnem mestu, prav tako pa so delodajalcu očitali enostransko odločitev glede podaljšanja delovnega časa.

Za Luko je bila stavka nezakonita

Vodstvo Luke je stavko ocenilo za nezakonito, saj naj bi bile stavkovne zahteve nezakonite, prav tako naj ne bi bili izkazani razlogi za stavko. Posledično se vodstvo družbe sprva s stavkajočimi ni pogajalo in zoper člane stavkovnega odbora celo začelo postopke odpovedi delovnega razmerja. Postopke so ob koncu stavke sicer preklicali, saj da je šlo po besedah predsednika uprave Luke Gregorja Veselka za potezo "taktične narave".

Pravni zastopnik sindikata Aleksander Lisjak je po koncu stavke sicer poudaril, da si je uprava vzela pristojnost ocenjevati zakonitost stavke, ki pritiče sodišču, in se v nasprotju z zakonom prve dneve sploh ni pogajala. Po drugi strani pa uprava, kot je dodal, od sodišča sploh ni zahtevala izdaje začasne odredbe, s katero bi to delavcem prepovedalo nadaljevanje stavke.

Socialni mir naj bi trajal vsaj eno leto

Prva stavka v Luki Koper od osamosvojitve je trajala več kot teden dni, vzporedno pa je izbruhnila tudi tleča problematika delavcev Lukinih podizvajalcev, ki so se v spontanem protestu pridružili žerjavistom.

Stavka je sicer po grobih ocenah povzročila za 1,3 milijona evrov neposrednega izpada prihodka, pri čemer je bistveno težje kvantificirati, koliko poslov so še posredno izgubili na račun stavke. V Luki so tudi vseskozi opozarjali na nevarnost izgube verodostojnosti v očeh tujih partnerjev.

Dogovor, ki je končal stavko, je obe strani zavezal k socialnemu miru, ki naj bi trajal najmanj eno leto.

STA


Najbolj brano