Muzej še v tretji hišici

V obnovljeni hišici v starem delu Sečoveljskih solin so včeraj odprli del zbirke muzeja solinarstva. Ta zdaj prikazuje zgodovino tega območja v treh hišicah, nameravajo pa obnoviti še eno.

  Obnova solinarske hiške je zaradi domnevnih nepravilnosti dvignila precej prahu, nekdanja direktorica Pomorskega muzeja Martina Gamboz je bila celo ovadena
Obnova solinarske hiške je zaradi domnevnih nepravilnosti dvignila precej prahu, nekdanja direktorica Pomorskega muzeja Martina Gamboz je bila celo ovadena 

SEČOVLJE> Obnovljena hišica in zbirka o zadnjih 50 letih solinarstva je del postopne obnove najbolj ogroženega in izpostavljenega dela solin (Fontaniggie), pravi Franco Juri, novi direktor Pomorskega muzeja Piran, pod katerega spada tudi muzej solinarstva. V nadstropju obnovljene hišice pa bo prostor za pedagoške dejavnosti in različne delavnice, je pojasnil kustos Flavio Bonin.

“Zdaj so obnovljene štiri hišice. Od tega so tri namenjene muzeju; ena je rekonstruirana solinarska hiška z vso opremo in orodjem, v drugi je predstavljena zgodovina dela s soljo, v tretji je predstavljen uvod v solinarstvo. Četrta hišica je skladišče. Razmišljamo že o obnovi naslednje hiške, v njej pa bi predstavili zgodovino širše trgovine, prevoza soli in podobno,” pojasnjuje Bonin.

Da si obiskovalci (približno 10.000 na leto) lahko ogledajo solinarski muzej, morajo kupiti vstopnico za Krajinski park Sečoveljske soline, ki odrasle stane pet evrov, mlade in upokojence tri evre, družine pa deset evrov. Za ta denar si lahko ogledajo celotne soline in muzej, a muzej od vstopnine ne dobi deleža. Namesto tega delavci krajinskega parka vzdržujejo poti in nasipe do hišic, država pa je Pomorskemu muzeju dajala po 20.000 evrov na leto. Glede na vsesplošno varčevanje je pričakovati, da bo ta znesek letos nižji.

Kljub temu pa nameravata park in muzej sodelovanje še okrepiti s praktičnim prikazovanjem pridelave soli. “Načrtujemo, da bomo že letos tu, v starem delu solin, pridelali 50 ton soli, v prihodnje pa želimo razviti blagovno znamko srednjeveške soli iz tega dela solin,” je pojasnil vodja krajinskega parka Andrej Sovinc.

Boljšo predstavitev solin in njihove zgodovine javnosti, šolam in turistom je omogočil denar, ki ga je Pomorski muzej dobil v okviru projekta Adristorical lands, kjer sodeluje s partnerji iz držav ob Jadranskem morju. Za 250.000 evrov so uredili zbirko v obnovljeni hišici, obnovili pa bodo tudi pritličje muzeja v Piranu (palača Gabrielli). HR


Najbolj brano