Monitoringa potoka ne bo

Odločitev je padla: vzorcev po fekalijah zaudarjajoče in skoraj zagotovo onesnažene vode iz Škofijskega potoka ne bodo laboratorijsko analizirali. Predsednica KS Škofije Vlasta Vežnaver meni, da bi s tem denar metali skozi okno, nekateri krajani pa že napovedujejo ustanovitev civilne iniciative.

Edmond Gašpar Foto: Ilona Dolenc
Edmond Gašpar Foto: Ilona Dolenc

ŠKOFIJE > Člani komisije za infrastrukturo, ki deluje pod okriljem KS Škofije, so predlagali, da bi za odvzem vzorcev na desetih odjemnih mestih, za monitoring in rezultate analize zagotovili 920 evrov iz blagajne KS.

Del sveta KS ni podpiral komisije

Pobudo so obravnavali na nedavni seji sveta KS, kjer pa je prevladala volja večine, naj takšno namero opustijo. Za monitoring potoka so glasovali Milan Vergan, Igor Bukovac in Edmond Gašpar. Proti ali vzdržani so bili predsednica KS Škofije Vlasta Vežnaver, Hermina Valenčič, Damjan Eler, Laura Podobnik in Miran Bavčar. Po tri ure dolgi seji sveta KS je komisija za infrastrukturo odstopila. “V blagajni KS ni veliko denarja, bolje je, da ga porabimo za koristnejše naložbe. Vsi vemo, da je voda v Škofijskem potoku oporečna, zato z opravljeno analizo ne bi izvedeli nič novega,” ocenjuje Vežnaverjeva. Napoveduje, da bodo o razmerah v potoku obvestili okoljsko inšpekcijo in po potrebi ministrstvo za kmetijstvo in okolje.

Edmonda Gašparja, ki je do nedavnega vodil komisijo za infrastrukturo, brezbrižnost Vežnaverjeve ne preseneča. Z rezultati analize vode, v katero se stekajo onesnažene komunalne vode iz neurejenih izpustov in vaških kanalizacij, so nameravali opozoriti, da je ukrepanje nujno. Skrbi ga, ker nekateri člani sveta KS tega niso razumeli. “Ne bomo se ustavili. Ni nam vseeno, v kakšnem okolju živimo. Krajani bomo združili moči v civilni iniciativi in sami skušali rešiti problematiko,” je odločen.

Zaplet in razpustitev komisije za infrastrukturo imata po njegovem mnenju politični predznak. Del članov sveta KS Škofije na aprilski seji komisije ni želel podpreti pri nadaljnjem delu. Ta si je zadala rešiti dolgoletne komunalne težave in dokončati naložbe, ki se že leta ne premaknejo z mrtve točke. “Verjetno je Vežnaverjeva dobila navodilo iz koprske občine, naj nas utišajo,” ugiba Gašpar.

Trn v peti občine?

Da so trn v peti, so jim menda dali vedeti kmalu po zboru krajanov oktobra lani, ki so se ga udeležili tudi nekateri občinski predstojniki in podžupan Danijel Cep. Burna razprava, na kateri ni manjkalo ostrih besed o tem, kako je koprska oblast povsem pozabila na razvoj ene pomembnejših KS, kjer zadnja leta beležijo izjemen demografski porast, se je stopnjevala do te mere, da je Cep protestno zapustil dvorano. “Občinski uradi so kmalu zatem enostransko prekinili vso komunikacijo s komisijo za infrastrukturo, zato smo ostali brez jasnih odgovorov na nekatera pereča vprašanja o naložbah,” opozarja Gašpar.

Pravi, da krajani v občinski proračun prispevajo najmanj dva milijona evrov, v blagajno KS pa se steče slabih 90.000 evrov. “To zadostuje le za “krpanje” lukenj na cestah, medtem ko za druge infrastrukturne naložbe vedno zmanjka denarja. Še več; občinski uradniki so na zboru celo izjavili, da je uresničevanje projektov na našem območju odvisno od politične volje, kar je zelo pomenljivo,” dodaja Gašpar.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano