Minister pri ribičih

Minister Dejan Židan se je ob obisku slovenske Istre srečal tudi s predstavniki slovenskih ribičev in dogovoril pogajalska izhodišča do zavržkov pred srečanjem ministrov EU prihodnji teden. Židan se bo v Bruslju srečal tudi s komisarko Damanakijevo, pri čemer naj bi v okviru fleksibilnosti skušali dogovoriti derogacijo za slovenske ribiške ladje.

Minister Dejan Židan je bil danes na obisku v Izoli Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Minister Dejan Židan je bil danes na obisku v Izoli Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA> Po sestanku z ribiči v Izoli je minister za kmetijstvo in okolje Andrej Židan pojasnil, da je bil cilj pogovorov priprava slovenske pogajalske skupine za srečanje ministrov, pristojnih za ribištvo in kmetijstvo, prihodnji teden v Bruslju, kjer bodo sprejemali ribiško reformo za obdobje 2014-2020. Ob tem bo Židan kot vodja slovenske delegacije opravil tudi dvostransko srečanje z delegacijo Evropske komisije, ki jo bo vodila evropska komisarka za ribištvo Maria Damanaki, na katerem bodo reševali nekatera odprta vprašanja.

Ob obisku Krajinskega parka Sečoveljske soline so se pogovarjali tudi o črnih privezih v kanalu Sv. Jerneja. “Oblikovali smo idejo, ki jo jaz osebno podpiram, je pa potrebno preveriti, kako to idejo skozi zakonodajno platformo Slovenije tudi uresničiti,” je pojasnil minister. Dodal je, da so v ta namen oblikovali delovno skupino, ki bo v roku dveh mesecev pregledala to zamisel. Takrat bo model rešitve problema po njegovih besedah tudi predstavljen javnosti.

Nadaljevali bi z ribolovom na sardele in sardone

Na današnjem srečanju z ribiči so dogovorili slovensko pogajalsko izhodišče do zavržkov, a minister podrobnosti in same strategije ni mogel razkriti. Dodal je, da so pregledali možne rešitve težav z zaporno plavarico, in sicer v smeri, da bi nadaljevali z ribolovom na sardele in sardone.

Sicer pa je Židan poudaril, da so s komisijo dosegli načelen dogovor “v okviru fleksibilnosti”, kar bo tudi tema pogovorov z Damanakijevo prihodnji torek. Predlagana rešitev, da znotraj fleksibilnosti iščejo rešitve v okviru nacionalnih načrtov upravljanja, je za Slovenijo sprejemljiva, pri čemer bo treba z Evropsko komisijo dogovoriti še vprašanje derogacije.

Minister je spomnil, da je vlada konec aprila sprejela nacionalni načrt upravljanja, ki po njegovih besedah “omogoča rešitev težav z vlečno mrežo oziroma pridobitev derogacije za teh naših 14 ladij". "Pričakujemo, da bo derogacija dogovorjena s komisijo nekje v juniju ali juliju,” je dodal.

Na vprašanje, ali ima konkretne namige v tej smeri, je Židan pojasnil svoj optimizem z besedami: “Kolikor poznam tovrstne zaveze evropske komisarke in komisije kot celote, kadar nam dajo tovrstno zavezo, potem jo lahko izpeljemo.”

Zamrznitev projektov umestitve plinskih terminalov v Tržaškem zalivu je le začasen ukrep, zato ni pravega razloga za veselje, meni okoljski minister Dejan Židan. Ker vpliv tovrstnih projektov poleg Italije posega na območja še dveh držav, bi morali odločitve sprejeti vse tri države skupaj. Židan pričakuje tudi aktivnejšo vlogo Evropske komisije.

Z izolskim županom o črnih gradnjah

Židan je imel danes na sporedu še več srečanj na lokalni ravni. Tako so se v pogovorih z izolskim županom Igorjem Kolencem dotaknili problematike črnih gradenj ter potrebe po dodatnih kmetijskih zemljiščih v občini. Občina je pri tem predlagala, da se iz novega zakona o kmetijskih zemljiščih, ki je v pripravi, črta člen, ki omogoča delovanje “prevarantov”, ki se razglasijo za kmete in kandidirajo na razpisih za zakup ali prodajo kmetijskih zemljišč. “Pobudo sem sprejel in bo del spremembe zakonodaje,” je napovedal Židan.

Obenem so se z občino dogovorili, da kot poskusni primer izvedejo akcijo, v katero bodo nadzorniki iz sklada kmetijskih zemljišč ter pristojni inšpektorji ugotavljali, ali so državna kmetijska zemljišča dejansko v uporabi. Na podlagi ugotovitev bo sklad lahko takoj prekinil koncesijske pogodbe in zemljišča podelil tistim, ki jih dejansko potrebujejo, je pojasnil Židan.

Za sanacijo solin 1,6 milijona evrov

Židan si je ogledal tudi potek sanacije dela solin, ki so ga prizadele poplave leta 2008. Ministrstvo ima za ta namen letos zagotovljenih za 1,6 milijona evrov, je pojasnil minister. Dodal je, da v kolikor bi ugotovili, da sanacija ne bo zaključena do leta 2015, “bomo brez težav program sanacije podaljšali do leta 2017”. Dogovorili so se tudi, da ponovno pregledajo koncesijsko pogodbo in razmislijo o morebitnih spremembah oziroma nadgradnjah pogodbe.

Kmetijsko ministrstvo nima analiz, ki naj bi dokazovale, da so zemljišča za golf v Sečovljah neprimerna za kmetovanje

Kmetijsko ministrstvo razpolaga s študijo iz leta 2011, do danes pa niso dobili nobenih novih podatkov od kakršnekoli uradne ustanove, se je minister Židan danes odzval na informacije o analizah, ki naj bi dokazovale, da so zemljišča na lokaciji predvidenega igrišča za golf v Sečovljah neprimerna za kmetovanje.

Od nadzornih organov Židan pričakuje, “da v kolikor se ugotovi, da katerikoli uporabnik - ali je vpliven ali ne, ali je lobistično močan ali pa ne - dela z državnim premoženjem tako, da se mu vrednost znižuje, da mu kvaliteta pada, da ne samo, da se bo koncesijska pogodba prekinila, ampak da se resno razmisli tudi o kakšnih odškodninskih tožbah”.

STA


Najbolj brano