Mešetarili z Libertasom?

Nepremičninski posli koprske občine so zopet pod drobnogledom. Tokrat opozicijo pod taktirko Viktorja Markežiča iz Oljke “žuli” prodaja skladišča soli Libertas ob mestni obvoznici. Po večkratnih neuspešnih dražbah je objekt lastniško prehajal v Grafistove roke, nato zopet v občinski fond nepremičnin, nakar je dokončno pristal pod okriljem koprskega gradbinca.

Ante Guberac: “Inšpektorji davčne uprave so kar dvakrat preverili ta nakup. Nepravilnosti niso našli.”   Foto: Nataša Hlaj
Ante Guberac: “Inšpektorji davčne uprave so kar dvakrat preverili ta nakup. Nepravilnosti niso našli.”  Foto: Nataša Hlaj

KOPER > Viktor Markežič sumi, da je bila koprska občina zaradi takšnih mahinacij oškodovana. O domnevni korupciji, s katero naj bi bili prežeti tej občinski posli, je Markežič že sredi aprila obvestil Nacionalni preiskovalni urad, Komisijo za preprečevanje korupcije in računsko sodišče.

Med drugim opozarja, da je bilo nekdanje 1385 kvadratnih metrov veliko skladišče soli v bližini potniškega terminala naprodaj kar sedemkrat. “Nazadnje je občina namesto načrtovanega milijona evrov iztržila manj kot polovico tega zneska,” ne razume Markežič.

Na Policijski upravi Koper potrjujejo, da so 16. maja prejeli kazensko ovadbo v primeru domnevne zlorabe položaja koprskega župana Borisa Popoviča, ki naj bi si ga privoščil pri prodaji Libertasa podjetju Grafist. “V tem primeru še poteka predkazenski postopek,” je vse, kar izvemo na policiji, saj drugih podatkov zaradi interesa preiskave ne razkrivajo.

Načrtno nižanje izklicne cene?

Nenavadno se mu zdi, da je Grafist po neuspešnih dražbah objekt za manj kot pol milijona evrov kupil neposredno, nakar se je čez pol leta Libertas znova znašel na dražbah. “Po seriji neuspelih razpisov, na katerih se je izklicna cena objekta nižala, je ta zopet pristal v rokah gradbinca. Tokrat za izklicno ceno, nekaj čez 414.000 evrov. Sumimo, da so bile preštevilne dražbe namenjene načrtnemu nižanju izklicne cene,” ne ovinkari Markežič.

Po njegovih besedah bo za preiskovalce zanimiva tudi kopica nepravilnosti, ki naj bi spremljala neposredno prodajo objekta. Občina in Grafist sta to prodajno pogodbo sicer sporazumno razdrla, vendar se Markežič sprašuje, ali je občina takrat sploh terjala plačilo kupnine. “Zanima me, ali so zahtevali plačilo morebitnih pogodbenih kazni oziroma zamudnih obresti. Če tega niso storili, so Grafistu omogočili neupravičeno obogatitev na škodo občine. Razlike je za več desettisoč evrov, kolikor je Grafist plačal manj, ko se je po prvem nakupu premislil in nato čez čas objekt spet kupil na licitaciji,” še navrže prvak opozicijske Oljke.

Kronologija prodaje skladišč soli: prva javna dražba, avgust 2011, izklicna cena 669.371 evrov, brez kupcev. Druga javna dražba, september 2011, izklicna cena 568.966 evrov, za skladišče ni zanimanja. Neposredna prodaja Grafistu, cena 483.621 evrov. Razdrtje pogodbe, po zakonu občina naroči novo cenitev. Prva nova dražba, julij 2012, izklicna cena 579.851 evrov, brez kupcev. Druga dražba, avgust 2012, izklicna cena 492.873, ni interesentov. Tretja dražba, november 2012, prodajna cena 487.678 evrov, objekt ne zanima nikogar. Četrta dražba, december 2012, izklicna cena 414.527 evrov, kupec Grafist, kupnina plačana februarja 2013.

Razdrtje pogodbe je običajna praksa

Po naših informacijah sporazumno razdrtje pogodbe ni tako neobičajna praksa pri nepremičninskih poslih. Menda so v koprski občini že imeli nekaj takšnih primerov. Še najmanj enega z Grafistom (za prodajo parcele v Ankaranu, razdrtju pogodbe pa so botrovala nerešena občinska lastniška razmerja) in nekaj drugih poslov s posamezniki. Takšna “neresna” podjetja bi morali uvrstiti na črno listo in jim preprečiti sodelovanje na dražbah, je neizprosen Markežič.

V vodstvu koprske občine vse očitke, da je bila prodaja Libertasa sporna, zavračajo. Pravijo, da so skladišča prodajali daljše časovno obdobje, pri postopkih oziroma višanju in nižanju izklicne cene pa se sklicujejo na zakon o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti. Pravijo še, da so morali za prodajo v letu 2012 ponovno naročiti cenitveno poročilo, ker so takšni predpisi.

Davčni inšpektor je preveril nakup

Čeprav je prvi mož Grafista Ante Guberac še v sredo oznanjal, kako bo na pladenj položil vse podatke o nakupu starih skladišč in tako zavrnil Markežičeve obtožbe, pa teh obljub na včerajšnji novinarski konferenci ni izpolnil. Češ da so mu tako svetovali pravniki, se je izgovoril.

“Ker obstaja verjetnost, po naši oceni sicer zelo majhna, da bo uslišana Markežičeva želja po srečanju v sodni dvorani, smo ocenili, da ni smiselno predčasno javno razkrivati pogodb in drugih dokumentov v zvezi z nakupom tega objekta,” skopo utemeljuje svojo odločitev.

Guberac zatrjuje, da je posel povsem zakonit, kar bodo tudi dokazali, razlogov za razdrtje prve pogodbe pa (še) ne namerava obelodaniti. Na naš komentar, da z molkom in brez enega papirja, s katerim bi lahko dokazal svoj prav, nekako potrjuje sume o mešetarjenju, pa odvrne: “Inšpektorji davčne uprave, ki jih, kdo ve zakaj, prav vsako leto gostimo v našem podjetju, so kar dvakrat preverili ta nakup. Nepravilnosti niso našli.”NATAŠA HLAJ


Najbolj brano