Manj za sosede, več za funkcionarjevo ženo

Niti leto dni še ni minilo, odkar so ob gradnji Krožne ceste uredili tudi priključke do stanovanjskih hiš nad Moletom. V pravkar končani tritedenski gradbeni akciji je koprska občina enega dala preurediti. Po mnenju okoliških stanovalcev je bil poseg povsem nepotreben in celo škodljiv, v njem pa vidijo zlorabo položaja s strani občinskega funkcionarja Georgija Bangieva.

Georgi Bangiev Foto: Nataša Hlaj
Georgi Bangiev Foto: Nataša Hlaj

ŽUSTERNA> Poseg - po besedah krajanov vreden približno 20.000 evrov - je sicer naročila in zanj dobila gradbeno dovoljenje Mestna občina Koper (MOK), financirala pa ga je Nataša Blaževič Bangijev, žena predstojnika občinskega urada za okolje in prostor Georgija Bangieva.

Ta je te dni odsoten, v MOK pa so pojasnili, da je funkcionarjeva soproga “pobudnica za komunalno ureditev tega območja in gradnjo priključka na Krožno cesto, ki doslej ni bil ustrezno urejen, in za katerega koprska občina trenutno v proračunu nima predvidenih sredstev”.

“Čiščenje” posesti

Odgovor na vprašanje, zakaj bi občanka sama plačala takšen poseg, se ponuja v zemljiški knjigi. Nataša Blaževič Bangiev je namreč lastnica 350 kvadratnih metrov velike parcele ob tem priključku. Lani jo je kupila od prejšnje lastnice iz Kamnika, ki si je (predvsem zaradi pritožb sosedov) več let zaman prizadevala dobiti gradbeno dovoljenje. Bangievovi očitno računajo, da jim bo to uspelo, čeprav pri sosedih za zdaj niso vzbudili najboljšega vtisa. Vloge za gradbeno dovoljenje še niso oddali.

Nataša Blaževič Bangiev je februarja posestvo še dopolnila. Od občine je kupila dve manjši, skupaj 150 kvadratnih metrov veliki parceli, ki ju je doslej prečkala dostopna pot do sosednjih hiš. V MOK pravijo, da zemljišči “v naravi predstavljata smotrno izkoriščanje nepremičnin, ki so že v lasti te iste stranke”. Sklenili so tudi sporazum o komunalni ureditvi tega območja, za kar, pojasnjujejo, “je bilo potrebno urediti oziroma prestaviti dostopno pot”.

Pot je zdaj ožja in nevarnejša

To, kar v občini opredeljujejo kot smotrno izkoriščanje nepremičnin, ki so že v lasti funkcionarjeve žene, okoliški stanovalci razumejo kot poseganje v skupno dostopno pot. “Jasno! Želeli so razširiti svojo posest, da bodo lahko na njej nemoteno gradili!” sklepajo razburjeni sosedje, ki trdijo, da je nova dostopna pot ne le ožja, pač pa tudi nevarnejša, saj se na glavno cesto priključuje v še ostrejšem ovinku kot doslej. “Imeli smo dovolj širok priključek, zdaj pa imamo tole,” je eden od njiju ob našem obisku pokazal na 40 metrov svežega asfalta. “Kaj če se tu srečata dva avtomobila? Eden bo moral peljati vzvratno več deset metrov,” je dodal.

Zasebno na račun javnega

Stanovalci so pristrigli z ušesi že oktobra lani, ko so opazili, da geodeti pregledujejo teren na priključku s Krožne ceste. Odtlej so večkrat, prek krajevne skupnosti in neposredno v županovem kabinetu, poskušali izvedeti, kaj se dogaja, saj so kot uporabniki poti želeli sodelovati kot stranke v postopku izdaje gradbenega dovoljenja. Krajevna skupnost Žusterna je iz občine naposled prejela projektno dokumentacijo 28. junija. Kasneje so krajani izvedeli, da je imela občina gradbeno dovoljenje v rokah že dva dni prej, 26. junija. “Zanimivo, da nihče od nas ni bil stranka v postopku razen žene Bangieva,” zmigujejo z glavo.

“Vse lepo in prav, vsi imajo pravico graditi, nič nimamo proti. Nikakor pa ne pristajamo na to, da se zaradi zasebnih načrtov nekega funkcionarja zanemarja javni interes,” so kritični stanovalci, ki napovedujejo protest pri županu in obisk pri inšpektorju.

ILONA DOLENC


Najbolj brano