Mandrač predrag, objave na splet

Uradne objave bo izolska občina v lokalnem tedniku Mandrač objavljala predvidoma samo še prihodnja dva meseca, zatem bodo dostopne na spletnih straneh občine in na tako imenovani info točki v občinski upravi. Tako želi občina privarčevati 30.000 do 60.000 evrov na leto. Svetnike SDS in stranke Izola je naša (IJN) pa je na četrtkovi seji občinskega sveta zanimalo, zakaj niso varčni tudi pri izdajanju občinskega glasila Bobnič.

Bobnič je nazadnje izšel oktobra
Bobnič je nazadnje izšel oktobra 

IZOLA> V času, ko občina reže objave v Mandraču, namreč formalno širi občinsko glasilo Bobnič s štirih na šest številk na leto.

Kot opozarjajo v podjetju Graffit Line, ki že 19 let izdaja Mandrač, je neto strošek objavljanja uradnih objav v njihovem glasilu nižji od 35.255 evrov na leto, ker so vanj zajete tudi druge objave občine ali njenih javnih podjetij in zavodov. “Od leta 2006 je Mandrač iz občinske uprave dobil 246.791 evrov, letos 22.555 evrov,” sporoča direktor Graffit Linea Aljoša Mislej.

Radivoj Nardin (SDS) je tako predlagal, naj tudi Bobnič začnejo objavljati samo na spletni strani občine, saj imajo po njegovih izračunih z njim zdaj 50.000 evrov stroškov na leto. Po podatkih občinskega vodstva pa bodo za vseh šest številk občinskega glasila porabili 36.000 evrov bruto, čeprav jih natisnejo v 7000 izvodih, medtem Mandrač izide v “samo” 2000 izvodih.

Na Sončnem nabrežju so torej prepričani, da bodo z uradnimi objavami v elektronski obliki dosegli širši krog Izolanov. Nardinove pomisleke, da večina Izolanov (še) ni priklopljena na internet, pa so delili tudi Tomislav Vitezica, Alojz Zorko in Bogdan Gerk (vsi IJN).

Vendar občinskega vodstva niso prepričali, ker bodo, kot je napovedal novi vodja urada za gospodarske dejavnosti, investicije in komunalni razvoj Tomaž Umek, občanom na voljo tudi tiskane uradne objave, in sicer na info točki v sprejemni pisarni občine. Na vpogled jih bodo lahko dobili brezplačno, za tiskan izvod pa bodo morali plačati. V papirnati obliki jih bodo najbrž dostavili tudi na sedeže krajevnih skupnosti. Temu, da jih bodo v bodoče le še izjemoma tiskali, pa naj bi botroval prav elektronski način objave uradnega lista.

Da bi občina v bodoče zmanjšala stroške izdajanja Bobniča, je spremenila odlok o njegovi ustanovitvi in izdajanju tako, da lahko podjetniki v občinskem glasilu poslej oglašujejo. Oglase so v Izoli opazili tudi v piranskem, koprskem, hrpeljsko-kozinskem, divaškem, sežanskem, ilirskobistriškem in postojnskem občinskem glasilu.

V Graffit Lineu, podjetju, ki so mu bile uradne objave pomemben finančni vir, pa občini očitajo, da bi lahko imela več posluha za občane in lokalno podjetništvo, kot pa da sama goji podjetniško žilico. V njem so namreč trije zaposleni, posredno pa daje kruh še devetim Izolanom. Spreminjanje utečene prakse objave uradnih objav zaradi znižanja stroškov primerjajo z namestitvijo parkomatov na vseh izolskih parkiriščih, zaradi česar bi štirje delavci ostali brez dela.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano