Male delničarje skrbi razkošna plača prvega moža Istrabenza

Delničarji Istrabenza so na današnji skupščini podprli spremembo statuta družbe in posledično zmanjšanje števila nadzornikov, skladno s tem pa so tudi imenovali nove nadzornike. Delničarji so med drugim podelili razrešnico upravi in nadzornemu svetu za leto 2011.

Delničarji Istrabenza so na današnji skupščini podprli spremembo statuta družbe in posledično zmanjšanje števila nadzornikov, skladno s tem pa so tudi imenovali nove nadzornike Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Delničarji Istrabenza so na današnji skupščini podprli spremembo statuta družbe in posledično zmanjšanje števila nadzornikov, skladno s tem pa so tudi imenovali nove nadzornike Foto: Tomaž Primožič/Fpa

PORTOROŽ> Na skupščini, na kateri je bilo zastopanih 78,85 odstotka delnic z glasovalno pravico, je prvi mož Istrabenza Rudi Grbec najprej podal poročilo o poslovanju družbe in skupine Istrabenz v lanskem letu.

Med sejo je bil zelo kritičen predsednik Društva malih delničarjev Slovenije Rajko Stanković. Po seji je medijem pojasnil, da sta glede sestave nadzornega sveta NFD Holding in Petrol “dokazala, da obvladujeta podjetje in ne pripustita k nadzoru predstavnikov malih delničarjev”. Stanković je namreč na skupščini neuspešno predlagal predstavnika MDS. Prav tako Stankovića skrbi “razkošna plača”, ki jo prejema Grbec in ki naj bi znašala malo manj kot 200.000 evrov bruto, kar je približno toliko, kot na primer prejema prvi mož Heliosa Uroš Slavinec. Glede dosedanjega dela predsednika uprave Stanković meni, da “je lahko prodajati tisto, kar lahko prodaš”. Glede na nizko knjigovodsko ceno delnice in glede na to, da bo po njegovem “kmalu ob tako razkošnih plačah in nadzoru zmanjkalo denarja”, se sam boji, da prisilna poravnava družbe ne bo uspela.

Predsednik uprave je poudaril doseženo nižjo izgubo iz poslovanja kot posledico optimizacije stroškov in nižjih stroškov iz prodaj, prodajo družb Istrabenz Gorenje in Instalacija ter znižanje dolga za približno deset milijonov evrov. Čisti dobiček v višini 24,5 milijona evrov so pri tem v celoti namenili za kritje prenesenih izgub, ki zdaj znašajo 43 milijonov evrov, je še navedel.

Glavna je plinska dejavnost

Iz skupine Istrabenz, kjer je zdaj glavna plinska dejavnost s 63 odstotki obsega poslovanja, so lani izločili 113,6 milijona evrov sredstev in 76,2 milijona evrov obveznosti, realizirali pa so 48 milijonov evrov dobička.

Po koncu skupščine je Grbec v izjavi za medije ocenil, da je imela družba dobre naložbe, glede na to, da jim je velik del teh uspelo tudi prodati, hkrati pa so se zmanjšale tudi obveznosti Istrabenza. Ob tem ostaja tudi še nekaj kapitala, ki ga je sicer manj od obveznosti, “ampak ključno je to, da je še vedno, tudi če ne v zelo velikem obsegu, sredstev še vedno več kot obveznosti”.

Težko računajo na investitorja

O možnih vlagateljih je prvi mož Istrabenza pojasnil, da dejavnosti, ki bi bile vezane na morebitnega dokapitalizatorja, v tej fazi ne izvajajo, prav tako pa je zdaj glede na še vedno visoko zadolženost družbe in odprte sodne postopke težko računati na investitorja.

Delničarji so danes podelili razrešnico upravi in nadzornemu svetu ter za tekoče leto za revizorja določili družbo KPMG Slovenija. Društvo malih delničarjev Slovenije (MDS) je podalo nasprotni predlog, da bi za revizorja določili družbo Ernst & Young, pri čemer je predsednik MDS Rajko Stanković opozoril, da KPMG že devet let nepretrgoma opravlja to funkcijo, in delničarje pozval k dejanju “higiene”.

Prejemali bodo 334 evrov sejnine

Namesto prvotnega predloga delničarja Petrola o spremembi statuta je na glasovanje šel vsebinsko enak predlog NFD Holdinga, ki je poleg krčenja članov nadzornega sveta iz šest na štiri predvidel hkrati še odpoklic vseh nadzornikov in imenovanje štirih novih. Vse predloge so delničarji podprli, razlika je le v tem, da bo v nadzornem svetu na predlog NFD Holdinga sedela tudi Desa Katič. Člani nadzornega sveta pa tudi po novem ostajajo Janez Grošelj, Tamara Jerman in Franci Strajnar.

Delničarji so se strinjali tudi s predlogom plačil nadzornikom. Člani bodo tako prejemali 900 evrov bruto na mesec ter sejnine v višini 334 evrov neto, predsednik pa 1350 evrov bruto mesečno ter sejnine v višini 500 evrov neto.

STA


Najbolj brano