Luka, Telekom, Petrol? “Privatizirali jih bomo.”

Kaj bo z državnimi podjetji, kot so Luka Koper, Telekom, Petrol? “Privatizirali jih bomo,” je premier Janez Janša napovedal na tretji Akademiji aktivnega državljanstva in podjetništva v Piranu. Zdaj sicer med tujci ni posebnega interesa za to, a z ukrepi, ki jih načrtuje vlada, bo okolje v Sloveniji privlačnejše tudi zanje, je zagotovil.

Janez Janša pravi, da je treba najprej urediti hišo in potem povabiti goste Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Janez Janša pravi, da je treba najprej urediti hišo in potem povabiti goste Foto: Tomaž Primožič/Fpa

PIRAN> Med ukrepi, s katerimi se Slovenija lahko izogne najhujšemu, hkrati pa postane privlačnejša za potencialne tuje investitorje, so reforma trga dela, sanacija bančnega in finančnega sistema, privatizacija in ureditev javnih financ. Premier Janez Janša je približno 150 mladim udeležencem akademije, ki jo je v Piranu organiziralo društvo Mreža idej, položil na srce, naj bodo dovolj glasni pri zagovarjanju svojih interesov: “Če bi bil vaših let, bi bil vsaj enkrat na teden s transparenti pred parlamentom in zahteval, da se v ustavo zapiše zlato fiskalno pravilo. To je daleč najpomembnejša zahteva, ki bi jo morala imeti mlajša generacija - da ne bo še več zapitkov na vaš račun.”

Še prezgodaj za povabila gostom

Janša: “Če bi bil vaših let, bi bil vsaj enkrat na teden s transparenti pred parlamentom zahteval, da se v ustavo zapiše zlato fiskalno pravilo.”

Privatizacija državnih podjetij je le eden od petih ukrepov, ki jih premier uvršča med nujne za gospodarsko okrevanje Slovenije: “A v položaju, v kakršnem je Slovenija, tujci ne čakajo v vrsti, da pridejo k nam. Učinki se lahko pokažejo prihodnje leto, ko bomo 'uredili hišo'. Ko jo preurejaš, ne vabiš gostov domov.”

Da je zanimanje tujih vlagateljev za Slovenijo zdaj šibko, je po Janševih besedah kriva prejšnja vlada, ki je Bruslju tri leta obljubljala reformni program, vendar obljub ni izpolnila. Slab vtis so pustili tudi nekateri drugi primeri, denimo tisti, povezan z Luko Koper. Pogovore o posodabljanju slovenskega železniškega omrežja z Deutsche Bahn je leta 2008 začela prejšnja Janševa vlada.

Le slab vtis in neplačan račun

S pomočjo potenciala nemškega velikana bi lahko obstoječi sistem modernizirali prek logističnega holdinga, in ta potencial lahko vključili v naš razvoj. Pahorjeva vlada je obljubila, da bo nadaljevala ta projekt, je povedal premier, “a ga je nadaljevala pred televizijskimi kamerami. Na koncu nam je ostal le neplačan račun, slab vtis pa smo naredili na vsa nemška podjetja,” je dodal.

Ker prejšnja vlada ni strateško pravilno ocenila krize, moramo nadoknaditi zamudo, hkrati pa nam zmanjkuje manevrskega prostora. Brez sprejetja strukturnih reform bi morala ta ali kakšna druga vlada v prihodnjem letu predlagati proračun, kakršne so sprejemali v Latviji ali na Portugalskem, je opozoril premier.

Dodatno zadolževanje ni več mogoče, porabimo lahko le toliko, kot ustvarimo. Če družina ostane brez dela prihodkov, je treba prilagoditi stroške in določiti prioritete, je dejal premier in sklenil: “Če imaš hipoteko, bo treba najprej odplačati to, sicer boš ostal brez strehe nad glavo; ne greš na dopust, izpustiš kino ali gledališče, tudi pivo.”

V krizi za vse enaki vatli

V času krize po besedah premierja veljajo enaki vatli za vse. Če ni denarja, financiranje javnega sektorja v enakem obsegu ni mogoče. Toda nihče zaradi tega ne bo propadel, je prepričan premier, ki se je vprašal, kje so bili sindikati, ko je gospodarstvo izgubljalo delovna mesta; v zadnjih treh letih jih je izpuhtelo 60.000.

Vseeno premierja optimizem ne zapušča, saj je napovedal, da bo ob koncu njegovega mandata v Sloveniji gospodarska rast. “Videli bomo tudi druge zvezde na slovenskem nebu in se pogovarjali o vaši prihodnosti,” je Janša potolažil mlade izbrane študente in diplomante, v katerih organizatorji akademije vidijo perspektivne akterje prihodnosti.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano