Luka Koper in žerjavisti se še niso dogovorili

Uprava Luke Koper in sindikat žerjavistov tudi danes na delovnem sodišču v Kopru nista dosegla dogovora o poravnavi glede tožbe zaradi domnevne nezakonitosti stavke žerjavistov.

Predsednik Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti Mladen Jovičič Foto: Petra Vidrih
Predsednik Sindikata žerjavistov pomorskih dejavnosti Mladen Jovičič Foto: Petra Vidrih

KOPER> Tako uprava Luke Koper kot sindikat žerjavistov sta prejšnji teden privolila v poravnavo. Žerjavisti so danes del poravnalnega predloga, ki ga je predlagala uprava, sprejeli, drugega dela pa ne. “Poravnalni predlog v nekaterih točkah ni bil sprejemljiv za nasprotno stran in v upravi se moramo sedaj pogovoriti,” je danes povedal predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko.

Uprava se mora sedaj pogovoriti

“Glede nasprotnega poravnalnega predloga, ki ga je danes navedel sindikat, se mora zdaj uprava pogovoriti in sprejeti neko odločitev, ki bo obravnavana na naslednjem poravnalnem naroku 5. januarja,” je pojasnil Veselko. Sindikati naj bi danes po njegovih besedah navedli, da poravnalni predlog takšen, kot je, ni sprejemljiv. “Z njihove strani se je oblikoval nov poravnalni predlog, o katerem mora sedaj odločati uprava”.

Na vprašanje zakaj so kljub sporazumu o prekinitvi avgustovske stavke zadevo predali na sodišče, je Veselko odgovoril, da tega takratni sporazum o preklicu stavke ni predvideval. “Predlog o ugotovitvi zakonitosti ali nezakonitosti stavke je bil dan pred podpisom sporazuma, ki tega ni predvideval,” je še poudaril.

Ali bo uprava umaknila predlog sodišču za ugotovitev zakonitosti stavke?

Mladen Jovičič pa je danes dejal, da je upravni odbor sindikata obravnaval predlog uprave, vendar o sami vsebini predloga ni želel govoriti. Povedal je, da naj bi se načelno do predloga opredelili pozitivno, vendar ga niso sprejeli v celoti. “Uprava se mora odločiti, ali bo odstopila od predloga sodišča za ugotovitev nezakonitosti stavke. Danes smo se dogovorili, da se bomo še pogovarjali. Sodišče je sedaj ugodilo upravi, ki potrebuje še nekaj časa.”

Na novinarsko vprašanje, ali so glede na prekinitev stavke pričakovali, da bo tožba umaknjena, je Jovičič odgovoril, da niso pričakovali ničesar, poleg tega je poudaril, da ne gre za tožbo ampak za predlog sodišča o ugotovi zakonitosti stavke.

Na vprašanje, kakšen je lahko sicer končni učinek takšnega spora, če sodišče denimo ugotovi, da je stavka bila nezakonita, pa je pravni zastopnik sindikata Aleksander Lisjak odgovoril, da bi v osnovi lahko sledil odškodninski zahtevek oziroma ugotovitev odškodninske odgovornosti in dodal, da govori načelno in ne za konkreten primer, saj je bil sporazum o zaključku stavke drugačen. Uprava se je namreč že takrat odpovedala odškodninskim zahtevkom.

STA


Najbolj brano