Letošnje bodo poračunali, stare presežke pa so “pretopili” v amortizacijo

Direktorica podjetja Za gradom, ki upravlja kotlovnico na Markovcu, Nataša Fabris, zatrjuje, da bodo poračun zneskov za kurilno sezono 2012/2013 izplačali septembra, njenim besedam pa verjame vse manj stanovalcev. Odnosi med podjetjem in uporabniki ogrevalnih storitev so že nekaj časa precej naelektreni. Številne stanovalce zdaj jezi še ugotovitev, da je presežek dohodkov iz preteklih sezon, ko še ni bilo merilnikov, podjetje namenilo popravilu cevi.

MARKOVEC > Direktorica družbe Za gradom Nataša Fabris torej napoveduje, da bodo na podlagi individualnih odčitkov porabe uporabniki večinoma dobili dobropis za preteklo kurilno sezono. “Razen tistih, ki niso varčevali s toplotno energijo,” pojasni.

Eden izmed glasnejših kritikov njenih poslovnih potez, Janez Ohnjec s Kvedrove ulice, je prepričan, da Fabrisova zgolj leporeči. “Sedijo na naši lastnini in nam 'cuzajo' denar,” ne ovinkari. Opozarja, da so nezadovoljni tudi drugi stanovalci. “Dobivam pisma podpore in mislim, da bi morali nadaljevati z birokratskim bojem, vendar bolj organizirano,” meni. “Poleg tega nimamo niti pogodbe, ki bi nas obvezovala, da bi jim plačevali položnice,” še dodaja.

Drugi upravniki podžigajo stanovalce?

Na nasprotnem bregu pa je Fabrisova prepričana, da so namigi o domnevnih nepravilnostih povezani z “znanimi interesi drugih upravnikov stanovanjskih stavb, ki bi radi prevzeli upravljanje kotlovnice.” Pravi, da ti podžigajo stanovalce in skušajo tudi po sodni poti uveljavljati svoje poslovne namere. “Podjetje posluje, kot veleva zakonodaja, in je med drugim podvrženo vsem inšpekcijskim pregledom z različnih področij. Če etažni lastniki niso zadovoljni z našim upravljanjem, lahko prekinejo pogodbo o upravljanju,” jim svetuje Fabrisova.

Stanovalcem je znova zavrelo po našem nedavnem prispevku o popravilu preperelih cevi na Markovcu. Oglasila se je bralka z Markovca, ki ni skoparila z očitki, da Fabrisova znova zavaja in širi informacije, ki z resnico nimajo veliko skupnega. Med drugim je opozorila, da v podjetju Za gradom plačujejo popravila preluknjanih cevi iz blagajne presežkov in ne iz amortizacije, kot je za naš dnevnik izjavila upravnica. Ko smo Fabrisovo vprašali, ali bodo uporabniki te posege občutili v obliki višjih zneskov na položnicah, je to možnost zanikala.

Presežke so “pretopili” v denar za amortizacijo

“Razlika med obema pojmoma je velika in kaže na netransparentno poslovanje podjetja in upravnice.” je zapisala bralka. “Da bodo presežek porabili v te namene, je razvidno tudi iz zapisnika kurilnega odbora, ki je zasedal marca. Denar za popravila so zagotovili iz presežkov lanske in predlanske sezone, ki znašajo nekaj čez 230.000 evrov. Presežek bi nam morali vrniti, saj kotlovnica ne sme kovati dobičkov na visokih cenah ogrevanja. Žal pa je takšna praksa še posebej značilna za to kurilnico,” je nezadovoljna stanovalka z Markovca.

Kako na te navedbe odgovarja Fabrisova? Pojasnjuje, da so obnovo cevi na določenih odsekih Ceste na Markovec ter ulic Vena Pilona in Sergeja Mašere, ki so jih opravljali maja in junija, poravnali iz amortizacijskih sredstev, zbranih v tekoči kurilni sezoni. Pravi, da so za obnovo vročevoda na odsekih Krožne ceste in v ulici Vena Pilona denar prav tako zagotovili iz amortizacijske blagajne. Vanjo so na podlagi sklepa kurilnega odbora prenesli presežke iz kurilnih sezon 2010/2011 in 2011/2012. To pa številnim stanovalcem na Markovcu ni prav nič pogodu.

Kupček se je nabiral v rezervnem skladu

Marija Baruca, ki predseduje kurilnemu odboru, trdi, da je bila odločitev sprejeta soglasno. “Nihče ni nasprotoval, saj nikomur nismo nič vzeli,” dodaja. “To je denar, ki se je prenašal iz leta v leto in se je nabiral v neke vrste blagajni rezervnega sklada. Kot jo imajo, denimo, v stanovanjskih blokih. Zdaj smo ga razporedili za strogo namensko rabo, torej za nujno popravilo vročevodne infrastrukture. Sicer pa je zakonodaja jasna: dokler niso bili vgrajeni merilniki porabe, tega denarja ne bi mogli kar tako razdeliti stanovalcem,” navaja.

Na kritike, da stanovalci na Markovcu plačujejo daleč navišje zneske za ogrevanje, pa Marija Baruca odgovarja, da so ti popolnoma neosnovani. Prst uperja v tiste, ki so si po njenih besedah povečali stanovanja na račun balkonov in podstrešij. “Če podreš steno na balkonu in pridobiš še deset kvadratnih metrov, potem je jasno, da ogrevaš večjo površino in za to porabiš več denarja. Zaradi tistih, ki povečanih površin stanovanja niso sporočili v kotlovnico, vsi v bloku plačujejo višji znesek. Med bloki nastane namreč razlika in to je treba poravnati. Ne čudi me torej, da so začeli ljudje sporočati, kdo so njihovi sosedi, ki tajijo takšne podatke. Ni jim vseeno, da morajo zaradi njih plačevati višje položnice,” opozarja.

S premišljeno porabo do nižjih položnic

Za primer pove, da so s premišljeno porabo v njenem stanovanjskem stolpiču zneske za ogrevanje uspeli skoraj prepoloviti - s 105 evrov so znesek na položnici znižali na 66 evrov. Sicer pa so se cene do zdaj dvigovale zgolj na račun višje cene nafte, medtem ko se storitev upravljanja ni spremenila že desetletje in več, zatrjuje predsednica kurilnega odbora.

“Klasična negodovanja pa lahko pripišemo kar neinformiranosti ljudi, kajti ni jih malo, ki naše številne obrazložitve in navajanje zakonov dobesedno spregledajo, obvestila vržejo v koš za smeti in nato udrihajo po nas,“ še ocenjuje Marija Baruca. NATAŠA HLAJ


Najbolj brano