Ladji Istra grozi razlastninjenje

Stečajna upraviteljica Euroshippinga Andreja Terpotec je v ponedeljek upnike koprske družbe znova pozvala k založitvi denarja za ladjo Istra, ki je v Valencii. Terpotčeva ocenjuje, da bi bilo za prevzem ladje v posest treba zagotoviti vsaj 35.000 evrov. Če v petih dneh ne bo odziva upnikov, postopka razlastninjenja ne bo moč ustaviti.

Stečajna upraviteljica Andreja Terpotec Foto: STA
Stečajna upraviteljica Andreja Terpotec Foto: STA

KOPER > Koprska družba je od decembra v stečajnem postopku, ladja Istra, ki je lani poleti zaradi dolgov družbe ostala ujeta v Alžiriji, pa je zdaj v španski Valencii.

Andreja Terpotec je nazadnje pozvala upnike k založitvi stroškov stečajnega postopka, vendar, kot zdaj ugotavlja, nihče izmed upnikov ni dal soglasja za kaj takega, izhaja iz obvestila Terpotčeve upnikom, ki je bilo v ponedeljek objavljeno na straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

Upnike, še posebej Novo Ljubljansko banko kot ločitvenega upnika Terpotčeva zato ponovno poziva, da se izjasnijo o okoliščinah razglasitve ladje ter dajo napotke za nadaljnje postopanje za preprečitev postopka razlastninjenja. Stečajna upraviteljica opozarja, da bi morali upniki v tem primeru založiti denar za kritje stroškov.

Kot pojasnjuje Terpotčeva, lastnik Euroshippinga Bogdan Glavina ni poskrbel, da bi bila na ladji vsaj minimalna posadka. Takšno ladjo, ki ni sposobna za plovbo, po španskih predpisih pristaniška uprava najprej razglasi za zapuščeno, nato pa jo proda na dražbi. Izkupiček dražbe gre za plačilo pristaniških pristojbin, morebitna razlika pa v državni proračun.

Postopek bi stečajni upravitelj lahko preprečil tako, da kot zakoniti zastopnik lastnika ladje v stečaju prevzame ladjo v posest s tem, da vkrca na ladjo posadko. Minimalna posadka v pristanišču je polovica običajne. Za izplutje je potrebna polna minimalna posadka za plovbo, vkrcanje posadke pa vključuje zagotovitev hrane in vode za preživetje posadke, navaja Terpotčeva.

Ocenjuje, da bi bilo za tako aktivnost treba zagotoviti vsaj 35.000 evrov za sklenitev pogodb o zaposlitvi, prevoz v Španijo in zagotovitev hrane in vode.

Poleg stroškov vkrcanja posadke bi morali upniki založiti še okvirno 20.000 evrov za stroške odvetniških storitev v Španiji in Sloveniji, 3000 evrov za stroške prevajalca ter okoli 64.000 evrov za šestmesečne stroške priveza.

Rok za oddajo izjave je pet dni od objave poziva upnikom, torej od ponedeljka. Terpotčeva opozarja, da če v tem času ne bo prejela izjave z založitvijo denarja, ne bo mogoče ustaviti postopka razlastninjenja ladje, ki je predviden 22. aprila.

STA


Najbolj brano