Kratko bodo potegnili najšibkejši

Izolski občinski svet je na četrtkovi seji prižgal Komunali zeleno luč za skoraj 70-odstotni dvig cen ravnanja z odpadki. Občani bodo podražitev, ki jo je podprlo enajst od skupaj 23 svetnikov (devet jih je temu nasprotovalo), opazili že na junijskih položnicah.

Branko Simonovič Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Branko Simonovič Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA> Podražitvi - v povprečju z devet na 16 evrov - so nasprotovali v strankah IJN, SDS in listi Izolani, pa tudi svetnik Davorin Adler, ki je bil izvoljen kot predstavnik LDS, vendar je kasneje prebegnil k PS.

Nekateri svetniki so menili, da se država do izolske občine obnaša mačehovsko, ko ji ne omogoči, da bi še nadalje uporabljala komunalno deponijo, ki zadošča vsem okoljskim kriterijem. Pozvali so k državljanski nepokorščini. Bogdan Gerk (IJN) pa je menil drugače: “Za takšnim ravnanjem ne stoji država, ampak neka združba ali lobi.”

Dražje za občane, za vikendaše pa ne

Tomislav Vitezica (IJN) je opozoril, da bodo podražitev za pet do deset evrov nekateri občani še kako občutili, predvsem 4600 upokojencev (večina jih dobi 500 evrov pokojnine), 2500 zaposlenih z minimalno plačo, 1500 prejemnikov socialnih pomoči, 900 prijavljenih na zavodu za zaposlovanje in 750 Izolanov, odvisnih od pomoči Rdečega križa. Nekdanji direktor Komunale Alojz Zorko je strankarskega kolego Vitezico dopolnil, češ da bodo dražje položnice bremenile vse občane, ne pa tudi vikendašev, čeprav ti skupaj s turisti poleti ustvarijo polovico odpadkov več kot običajno. Zaradi vladine uredbe, pisane na kožo vikendašem, namreč številni ne plačujejo komunalnih storitev.

Priprava na volitve?

Adler je prepričan, da so podražitve preuranjene in da bi bil “razumljiv pol nižji dvig”. Svetnike iz vrst Desusa in SD je opomnil, da bi morali delovati v prid najšibkejšim občanom. Podžupan Branko Simonovič (Desus) mu ni ostal dolžan. Očital mu je, da se že pripravlja na lokalne volitve, ki bodo šele prihodnje leto. Pojasnil je, da so si bili na sestanku odbora za gospodarstvo in finance, ki ga sam vodi, enotni, da bodo podražitev sprejeli. Obenem pa bodo naredili vse, da bi si Komunala vendarle zagotovila finančno jamstvo (v višini 2,4 milijona evrov) in s tem tudi okoljevarstveno dovoljenje, ki je pogoj za nadaljnje delovanje občinskega odlagališča.

Z ravnanjem z odpadki javno podjetje ustvari 240.000 evrov minusa na leto, ki se bo z odvozom na druga odlagališča samo še poglobil, je bil nazoren Simonovičev strankarski kolega Vlado Marić. “Kdo bo Komunali zagotovil ta denar?” je vprašal in dal vedeti, da se je Adlerju zdela sporna tudi 25-odstotna podražitev, ki jo je Komunala predvidela februarja. Tedaj so tam snovali nižjo podražitev, ker so se še nadejali, da bodo odlagališče na Baredih uporabljali najmanj do konca leta 2015.

Občinski svet je sprejel še tri dodatne sklepe. Komunala naj poceni svojo storitev, če bo s pritožbo uspešna in bo enkrat kasneje dobila okoljevarstveno dovoljenje ali dosegla nižjo ceno za odvoz odpadkov in odlaganje na druge deponije. Država naj ustanovi jamstveni sklad in občinam pomaga pri zaprtju komunalnih odlagališč. Vlada pa naj omogoči uničevanje nenevarnih odpadkov v tujini. Če bi, denimo, dovolila sežig v tržaški sežigalnici, bi Istranom bistveno pocenila stroške prevoza.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano