Korte so opremljene, več kot 400 družin s podeželja pa še čaka

Izolska občina je nedavno končala gradnjo kanalizacije v starem delu Kort in zanjo že dobila uporabno dovoljenje. Naložba jo je stala 2,1 milijona evrov. A tudi po tej in prejšnji gradbeni etapi opremljanja Kort s kanalizacijo, ki so jo opravili pred desetletjem, bodo v dveh zaselkih, Morganih in Medoših-Draga, še nadalje uporabljali manjše čistilne naprave.

KORTE > V letih 2003 in 2004 so se osredotočili na območje med Čedljami in Žaneštro, nedavno na “srce” vasi s približno sto hišami. Držijo se ureditvenega načrta Korte in zakonskih okvirjev, po katerih morajo krajanom v vseh večjih naseljih, kjer hiše niso preveč razpršene, do leta 2015 omogočiti, da se priključijo na kanalizacijo.

Za zaselke, kjer bodo še nadalje uporabljali manjše čistilne naprave, v Komunali opozarjajo, da precej manj obremenjujejo okolje kot nekdanje greznice, iz katerih je po kortežanskih terasah teklo na vse strani in obupno zaudarjalo. Bakterije v sodobnih čistilnih napravah prečistijo več kot 95 odstotkov odpadnih voda, medtem ko v greznicah bistveno manj. Ostanke iz čistilnih naprav krajanov pa še enkrat prečisti osrednja čistina naprava na Srminu.

Sive lise bodo ostale

“Morgani bodo tako najbrž ostali siva lista na občinskem zemljevidu opremljanja s kanalizacijo, podobno kot Baredi, Dobrava ter zaselka Medljan in Kocina zunaj strnjenega dela Šareda. Brez kanalizacije bo torej na podeželju ostalo 400 do 500 hiš,” pojasnjuje Dorijan Kaligarič, vodja enote kanalizacija pri izolski Komunali. Javno podjetje bo na novo pridobljeno kanalizacijo v kratkem prevzelo v upravljanje. Krajani pa bodo morali občini v šestih mesecih plačati komunalni prispevek (odmerili jim ga bodo s posebnimi odločbami) in zatem poskrbeti še za priključek na kanalizacijo. Slednje terja kopanje jarkov in polaganje cevi, zato bodo za poseg lahko pooblastiti Komunalo. Stroški priključevanja običajno znašajo 100 do 300 evrov za meter. Strnjene hiše v Kortah so precej blizu kanalizacijskega voda, zato bodo prej nižji kot višji.

Dražje položnice za pitno vodo?

Kortežani bodo kmalu razbremenjeni skrbi s čistilnimi napravami. Te je priporočljivo čistiti najmanj enkrat na leto, kar v povprečju stane 100 evrov. Vendar bodo komunalno pridobitev občutili na položnicah s pitno vodo.

Komunala jim bo pocenila okoljske dajatve, za katere zdaj plačujejo po pol evra, obenem pa jim bo zaračunala odvajanje in čiščenje odpadnih voda. Višino omenjenih dveh storitev bodo določili z elaboratom, ki ga zahteva vladna uredba o oblikovanju cen storitev javnih gospodarskih služb varstva okolja in so ga pred kratkim pripravili tudi za ravnanje z odpadki. Vendar bo višina stroškov za odvajanje in čiščenje najbrž odvisna od širine kanalizacijskih cevi.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano