Koprsko stranišče spet slavilo

V Sloveniji je približno 4500 bolnikov s kronično vnetno črevesno boleznijo. Za izboljšanje kakovosti življenja obolelih si prizadevajo v Društvu za kronično vnetno črevesno bolezen, ki vsako leto podeli nagrade najbolj urejenim javnim straniščem. Med 35 ocenjevanimi občinami je prvo mesto drugič zapored pripadlo koprski občini.

Koper se tudi letos ponaša z najbolj urejenimi javnimi stranišči v Sloveniji Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Koper se tudi letos ponaša z najbolj urejenimi javnimi stranišči v Sloveniji Foto: Tomaz Primozic/Fpa

KOPER> Kronična vnetna črevesna bolezen (KVČB) je skupno ime za Chronovo bolezen in ulcerozni kolitis. Bolezen je doživljenjska in sodi med najtežje kronične bolezni sodobnega časa, je na sklepni prireditvi ob podelitvi nagrad za najbolj urejena javna stranišča v Kopru pojasnila predsednica društva za KVČB Mateja Saje.

KVČB lahko doleti kogar koli v katerem koli življenjskem obdobju, najpogosteje pa se pojavi pri osebah, starih med 15 in 35 let. V svetu je obolelih za KVČB po podatkih Sajetove okrog pet milijonov, od tega le v Evropi okrog 2,2 milijona. Pojavnost bolezni narašča tudi pri otrocih.

Stranišča pomembna za širšo javnost

“Najpogosteje težave, ki spremljajo obolele, so bolečine v trebuhu, krči, nujni in pogosti pozivi na blato. Glavni namen projekta Naj javno stranišče je osveščati javnost o potrebah ljudi s KVČB, ki moramo stranišča zelo pogosto obiskovati,” je poudarila Sajetova.

Hkrati želi društvo občine in druge javne institucije spodbuditi k razmisleku o čistih in primerno urejenih javnih straniščih. Stranišča niso pomembna le za bolnike s KVČB, temveč za vso širšo javnost, je dodala Sajetova.

V društvu so letos med julijem in septembrom ocenjevali javna stranišča v 35 občinah ter na 49 bencinskih črpalkah ob slovenskih avtocestah. Prvič so ocenjevali tudi stranišča v gastroenteroloških ambulantah v nekaterih slovenskih bolnišnicah. Pri izboru so upoštevali dostopnost, urejenost, označenost dostopa, število sanitarij, velikost, opremo in higienski material v javnih straniščih.

Enajst občin brez javnih stranišč

Med ocenjevanimi stranišči na bencinskih črpalkah je naziv najbolj urejenega pripadel Petrolovemu servisu Grič, med bolnišnicami pa Polikliniki Ljubljana.

Kot ugotavljajo v društvu, ima letos javna stranišča šest občin več kot v lanskem letu, brez javnih stranišč pa je kar enajstih obiskanih občin.

Ob ocenjevanju stranišč ob gastroenteroloških ambulantah so ugotovili, da so bila ta lepo urejena le v slabi polovici od obiskanih bolnišnic ter da so nekatera v slabem stanju in potrebna obnove.

Skupno število stranišč je večinoma premajhno glede na število bolnikov, ki dnevno obiščejo gastroenetrološke ambulante. V večini od ocenjevanih bolnišnic po ugotovitvah društva tudi ni bilo stranišč, namenjenih izključno invalidnim osebam.

STA


Najbolj brano