Koprski mestni svetniki so sprejeli proračun za leto 2012

Koprski mestni svet je na današnji seji sprejel občinski proračun za prihodnje leto. Proračun je težak 56,7 milijona evrov na odhodkovni in 57,3 milijona evrov na prihodkovni strani. V opoziciji so sicer opozorili na visoko zadolženost občine.

Koprski mestni svetniki so danes sprejeli občinski proračun za prihodnje leto Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Koprski mestni svetniki so danes sprejeli občinski proračun za prihodnje leto Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Ob tem so ugotavljali, da pomeni tokratni proračun prizemljitev v primerjavi s preteklimi leti.

Svetniki so danes sicer opravili tako prvo kot drugo obravnavo predloga proračuna, pri čemer je za njegov sprejem glasovalo 23 svetnikov, pet je bilo proti, dva pa sta se vzdržala.

Pred tem so svetniki zavrnili predloga dopolnil Franca Jurija (Zares), po katerih bi 45.000 evrov iz naslova stroškov pravnega zastopanja namenili kulturnim dejavnostim, 20.000 evrov, predvidenih za praznično razsvetlitev, pa bi namenili dejavnosti Obalnih galerij.

Hkrati s proračunom za prihajajoče leto so svetniki sprejeli tudi letni načrt ravnanja s stvarnim in finančnim premoženjem občine za leto 2012.

Največ davčnih prihodkov

Kot je ob predstavitvi proračunskega dokumenta poudarila predstojnica občinskega urada za finance in računovodstvo Vilma Milunovič, prihodke v glavnini predstavljajo davčni viri v višini slabih 40 milijonov evrov oziroma 68 odstotkov celotnih prihodkov, kar po njenih besedah pomeni solidno podlago za financiranje osnovnih nalog občine.

Iz naslova nedavčnih prihodkov občina načrtuje 8,4 milijona evrov prihodkov, iz naslova prodaje občinskega premoženja pa v prihodnjem letu pričakujejo približno 6,7 milijona evrov, ki bodo v celoti namenjeni za investicije.

18 milijonov evrov za investicije

Milunovičeva je napovedala tudi racionalizacijo na strani odhodkov, pri čemer pa bodo obenem skupno 18,3 milijona evrov namenili za investicije in investicijske namene porabe. Tako bo občina še naprej prek proračuna spodbujala gospodarsko iniciativo in razvoj podeželja.

Šest milijonov za dolgove

Med razpravo je Patrik Peroša (Oljka) opozoril, da bo skoraj šest milijonov evrov iz proračuna šlo za odplačevanje dolgov, to pa po njegovem dokazuje realno stanje zadolženosti občine. Upoštevajoč še lizinge je občina po njegovih besedah zadolžena za približno 94 milijonov evrov oziroma za višino skoraj dveh proračunov, vsak občan pa je tako zadolžen za okoli 1800 evrov.

Proračun je neambiciozen

Tako Peroša kot Juri sta opozorila tudi na dejstvo, da se v proračunu predvideva tudi prodajo nepremičnin v Ankaranu, kar pa je lahko sporno zaradi posebnega položaja ustanovljene, a še ne konstituirane občine Ankaran.

Opozicijski svetniki so opozorili tudi na bistveno "oskubljen" in neambiciozen proračun v primerjavi s prejšnjimi leti, kar je po njihovem posledica prizemljitve in dejstva, da so prišli do faze, ko bodo morali začeti odplačevati dolgove.

Tako so zaradi relativno nizkih številk v proračunu presenečeni tudi v SD, kjer pa se po besedah Luke Jurija zavedajo, da občina po drugi strani nov proračun potrebuje, zato je napovedal, da se bo pri potrjevanju proračuna vzdržal.

Zadolžitev ni tolikšna kot trdi opozicija

Milunovičeva je zavrnila, da bi bil obseg zadolžitve občine tolikšen, kot trdijo v opoziciji, ter izpostavila, da proračun za leto 2012 vendarle izkazuje določen presežek prihodkov nad odhodki.

STA


Najbolj brano