Kobili sta včeraj zapustili kliniko

Kobili Cabidoule in Rižana iz Škocjanskega zatoka sta po dveh mesecih in pol zdravljenja včeraj zapustili kliniko ljubljanske veterinarske fakultete. V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so jima priskrbeli začasen dom, lokacije pa še nekaj dni ne bodo razkrili.

Ozdravljeni kobili so  včeraj odpeljali iz Ljubljane in ju začasno namestili v nov dom izven istrskega  območja Foto: Dopps
Ozdravljeni kobili so včeraj odpeljali iz Ljubljane in ju začasno namestili v nov dom izven istrskega območja Foto: Dopps

LJUBLJANA, KOPER > Kamarški kobili Rižana in Cabidoule sta po grozljivem napadu, ki sta ga doživeli v začetku julija v naravnem rezervatu Škocjanski zatok, okrevali dovolj, da sta včeraj lahko zapustili ljubljansko kliniko.

Na koprskem okrajnem sodišču so pred dnevi pojasnil, da še ni znano, kdaj se bo začelo sojenje 28-letnemu Koprčanu. Končali pa so postopek izključitve sodnice, ki je v skladu s sodnim redom in letnim razporedom dela dobila ta primer. Ker je pred tem vodila tudi predkazenski postopek, je predlagala svojo izločitev, čemur so na sodišču tudi ugodili in zadevo dodelili drugi sodnici. SP

Mlajši Cabidoule, ki je bila huje poškodovana, se je zacelila zadnja globoka rana na glavi, zaradi poškodbe nosne kosti pa bo imela trajne posledice, sporočajo iz DOPPS. Stroški zdravljenja kobil bodo presegli 7000 evrov. Društvo jih bo uveljavljalo kot odškodnino v kazenskem postopku proti 28-letnemu Koprčanu, proti kateremu je tožilstvo vložilo obtožni predlog zaradi mučenja živali. Dodatnih 3000 evrov stroškov, ki so jih imeli s postavitvijo pašne infrastrukture, bi lahko terjali s tožbo. Vodja rezervata Nataša Šalaja pravi, da se bodo o tej možnosti v DOPPS še posvetovali s pravniki.

“Možnosti ponovitve napada na kobili po dosedanjih dogodkih nikakor ne moremo izključiti, niti naravnega rezervata povsem zapreti za obisk ali preprečiti dostopa. Zato se Rižana in Cabidoule nista vrnili v Škocjanski zatok, pač pa smo jima poiskali prijazen začasen dom,” pojasnjujejo v društvu.

Včeraj je začela veljati nova uredba o Naravnem rezervatu Škocjanski zatok. Ta med drugim prinaša natančno izrisano mejo zavarovanega območja, ki zdaj vsebuje vse svoje funkcionalne dele. Do zdaj je bila meja površno določena, tako da se je znotraj rezervata znašel celo del hitre ceste. Uredba določa tudi varstvene usmeritve ter pravila ravnanja v naravnem rezervatu, upravljavske naloge ter način njihovega financiranja in izvajanja nadzora.

Namestili so ju nekje izven slovenske Istre, točne lokacije pa še nekaj dni ne bodo izdali, saj želijo, da se kobili v miru privadita na novo okolje. “Takoj ko bomo lahko izključili ponovitveno nevarnost, se bosta vrnili v Škocjanski zatok,” napovedujejo.

V rezervatu so medtem že vzpostavili nov začasni nadstrešek in oboro, ki bosta služila za oskrbo živali do izgradnje hleva, predvidene v prihodnjem letu. “Vir travme namreč ni toliko okolje, kjer se je zgodil napad pa njen povzročitelj. Zato ni nobenega razloga, da se kobili po izključitvi možnosti ponovitve napada ne bi spet pasli po travnikih in močvirju Škocjanskega zatoka,” menijo v DOPPS, kjer upajo na čimprejšnji sodni epilog krutega julijskega dogodka. ID


Najbolj brano