Kdor je pozimi varčeval s toploto, prejme dobropis

Do konca meseca bo dve tretjini stanovalcev na Markovcu prejelo dobropis za porabljeno ogrevanje v pretekli kurilni sezoni, medtem ko ostale odjemalce ogrevalnih storitev tamkajšnje kotlovnice čaka doplačilo.

Stanovalci  bodo zaradi vgrajenih merilnikov in delilnikov dobili povrnjene preveč plačane stroške, ki jih za ogrevanje med letom plačujejo z akontacijo Foto: Toma  Primo I /Fpa
Stanovalci bodo zaradi vgrajenih merilnikov in delilnikov dobili povrnjene preveč plačane stroške, ki jih za ogrevanje med letom plačujejo z akontacijo Foto: Toma Primo I /Fpa

MARKOVEC > Prebivalci Markovca, ki so jim visoki računi za ogrevanje vso zimo načenjali živce, so še pred nekaj meseci resno dvomili, da jim bodo v podjetju Za gradom, ki upravlja kurilnico, dejansko povrnili preplačane zneske.

Podjetje Za gradom je zasebno podjetje. Registrirano je bilo marca leta 1991, njegova glavna dejavnost pa je vzdrževanje in upravljanje objektov in naprav. Po javno dostopnih podatkih zaposlenih nima, kot zastopnica pa je vpisana Nataša Fabris. Vročevodna infrastruktura in kotlovnica nista v lasti podjetja. Imetje je last etažnih lastnikov, podjetje Za gradom je le upravnik na podlagi pogodbe o upravljanju. Kurilni odbor je do zdaj to pogodbo že sedemkrat podaljšal brez razpisov. Kako bo v prihodnje, še ni znano.

Ugibanj je zdaj vendarle konec: uporabnikom bodo vrnili za 187.000 evrov preplačil, od doplačil pa nameravajo izterjati za 169.000 evrov.

Številni vzroki za razlike

Stanovalci bodo zaradi vgrajenih merilnikov in delilnikov dobili povrnjene preveč plačane stroške, ki jih za ogrevanje med letom plačujejo z akontacijo. Direktorica družbe Za gradom Nataša Fabris napoveduje, da bodo na podlagi individualnih odčitkov porabe uporabniki večinoma dobili dobropis za preteklo kurilno sezono. “Razen tistih, ki niso varčevali s toplotno energijo,” pojasni. Razlikam pa po njenih besedah botrujejo tudi drugi razlogi. Korekcijski faktorji za neugodno lego stanovanj (predvsem za pritlična in mansardna stanovanja) v številnih stanovanjskih stolpičih niso določeni, razkriva. To določajo upravniki blokov ali kdo drug po odločitvi etažnih lastnikov, pravi Fabrisova.

Problematične povečave stanovanj

Poznavalci opozarjajo, da veliko težavo predstavljajo tudi povečave stanovanj na račun balkonov in podstrešij.

Sredi meseca so izvolili nov kurilni odbor, v katerem sedijo etažni lastniki, ki so jih potrdili na volitvah. 12 stanovanjskih četrti predstavljajo: Branko Veladžič, Vladimir Vejnovič, Jerica Berginc, Branko Petrovič, Zlatko Gombar, Branko Čehovin, Zlatko Pucer, Nadja Bezek, Ivan Maras, Oriano Ukota, Marko Bevc in Nermin Dedić. Predstavnik Javnega stanovanjskega sklada MOK je Igor Franca.

S podrto steno na balkonu je moč pridobiti vsaj deset kvadratnih metrov. Za ogrevanje večje površine pa se posledično porabi več denarja. Zaradi tistih, ki povečanih površin stanovanja niso sporočili v kotlovnico, vsi v bloku plačujejo višji znesek.

Sicer pa Fabrisova opozarja še na neizvedeno hidravlično uravnoteženje v blokih, za kar naj bi bil prav tako zadolžen upravnik po naročilu etažnih lastnikov. Vzroke išče tudi v pomanjkanju termostatskih ventilov, ki jih morajo v svoja stanovanja vgraditi etažni lastniki. “Da bi bilo v prihodnje čim manj doplačil in preplačil s poračunom, je treba čim prej poskrbeti za odpravo teh težav,” meni direktorica kotlovnice.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano