Kdo v resnici vlada v Izoli? Župan ali skupine posameznikov?

Igor Kolenc (podpira ga SD, formalno ne pripada nobeni stranki) sedi na izolskem županskem stolu manj kot leto, pa že daje vtis, da mu vajeti občinske uprave polzijo iz rok. V zadnjih štirih mesecih je v najmanj štirih primerih povsem spremenil stališče, ki ga je prej goreče zagovarjal, in ugodil posameznim civilnim skupinam. Kdo torej vlada v Izoli, župan z občinskim svetom ali ulica?

Na Sončnem  nabrežju je občinska uprava s Kolencem na čelu  med aprilom in avgustom kar  trikrat spremenila prometni režim Foto: Nives Krebelj
Na Sončnem nabrežju je občinska uprava s Kolencem na čelu med aprilom in avgustom kar trikrat spremenila prometni režim Foto: Nives Krebelj

IZOLA> Popuščanje Igorja Kolenca se je začelo s komunalnimi privezi. Zaradi višjih stroškov elektrike in vode ter dražje vodne pravice je občinskemu svetu maja predlagal trikratno podražitev najema, junija pa je pristal na 50 do 170 odstotkov višjih cenah (odvisno od dolžine plovila). Podražil in zatem pocenil je tudi parkiranje na trgu Lonka (Ob vratih).

Od maja si je Kolenc premislil pri: cenah komunalnih privezov, prometnem režimu in parkiranju, ureditvi vrtca v Toptermu, ureditvi površin med Coppovim parkom in Lonko

Tri spremembe prometnega režima

Pred dnevi si je premislil glede ureditve vrtca v Toptermovi hali v industrijski coni, čemur je nasprotovalo 46 parov staršev, katerih otroke so nameravali umestiti v nov vrtec.

Zdaj popušča pri urejanju območja med Lonko in Coppovim parkom. Napovedal je odstranitev gostinskih lokalov Pod figo in Pri Perotu ter ureditev prehoda. Potem ko mu je predsednik društva Izolani Dušan Ambrož prejšnji mesec izročil peticijo s 1000 podpisi podpore za ohranitev Perovega lokala, pa je objavil javni razpis za oddajo površine za en gostinski lokal.

A najbolj bode v oči trikratna sprememba prometnega režima na Sončnem nabrežju in Velikem trgu. Aprila ju je zaprl za promet (parkirali so le stanovalci, gostje hotela Marina ter vozniki dostavnih ali intervencijskih vozil). Na pobudo izolskih trgovcev ju je maja znova delno odprl in ju prejšnji mesec - po pritožbah lastnikov oziroma najemnikov gostinskih in trgovskih lokalov - povsem sprostil za promet ob plačilu parkirnine. Nabrežje in trg je torej zaprl za stanovalce, čeprav je štiri mesece prej njuno uporabo dovolil prav njim.

“Delam, ne vladam”

Na vse to Kolenc pravi, da ima drugačen način dela: “Najprej si zastavim okvir in znotraj njega skušam poiskati rešitve.”

Za prometni režim meni, da ga je treba sproti prilagajati in da je na Lonki parkirno mesto poslej vselej najti. S parkirninami na občinskih parkiriščih so julija iztržili 19.000 evrov več kot v enakem obdobju lani (30.000), avgusta pa približno 70.000. Med Lonko in Coppovim parkom bodo omogočili prost prehod, čeprav bodo površine delno oddali gostinskemu lokalu. V bližini, v nekdanji trgovini Košaki, bodo uredili javne sanitarije.

Projekt novega vrtca je opustil tudi zato, ker je število čakajočih otrok s 110 upadlo na 46. To se mu zdi nenavadno, kot tudi to, da se mu ni od čakajočih staršev nihče oglasil. Sosednjima dvema županoma bo predlagal vodenje skupnih evidenc vpisovanja v vrtce. Zagrizel pa je že v projekt urejanja štirih novih učilnic v OŠ Vojke Šmuc in Dante Alighieri do novega šolskega leta. “Delam korake nazaj, ampak v primerjavi s prejšnjim stanjem so to še vedno izboljšave. Rešitve iščem na dolgi rok, pred sabo imam jasne cilje. Izola ima župana, ki dela, vladanja pa ni v mojem besednjaku, ker sem timski človek,” sklene.

Nepremišljene in na horuk odločitve

Prvi mož izolske SDS Nevijo Frank je kritičen do vodenja občine, ki brez ustrezne razvojne vizije in sodelovanja z občani v zadnjih letih doživlja razvojno, gospodarsko in prostorsko degradacijo.

“Žal se to nadaljuje z novim vodstvom, kar kažejo zadnje nepremišljene in na horuk odločitve ter ukrepi, očitno sprejeti brez upoštevanja strokovnih argumentov in vpletene javnosti. Zaposlene v občinski upravi je potrebno upoštevati in motivirati, pri zaposlovanju, če je sploh potrebno, pa upoštevati strokovne reference in izkušnje, ne pa osebno oziroma politično lojalnost,” uperja ost v nove kadrovske pridobitve iz vrst nekdanjih Kolenčevih sodelavcev v Alcan Tomosu.

“Kolenc nima moči”

“V Izoli je katastrofalno. Ne vidim nobenega premika, niti ene stvari niso izpeljali. Od Marinvesta niso dobili 1,6 milijona evrov, z gradnjo pločnikov v mestu niso nadaljevali, ceste Jagodje-Šared se niso lotili. Ukvarjajo se samo s kadrovskimi menjavami. Občani Kolenca zgolj kritizirajo,” ga graja njegov predhodnik Tomislav Klokočovnik (Izola je naša) in tekmec na jesenskih lokalnih volitvah.

“Kot človek ni napačen, vendar je brez moči. Na svoji strani nima ne svetnikov ne ekipe. Občino vodi, kot bi bil v tovarni, njega pa vodijo Breda Pečan, Aleksej Skok, Marino Domio in Dušan Moljk iz ozadja. Župane vselej nekateri usmerjajo, tudi mene so želeli,” dodaja Klokočovnik, vendar njihovih imen ne razkriva.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano