Karitasov center v Bertokih pomaga ljudem na robu družbe

V Karitasovem centru v Bertokih pri Kopru že vrsto let deluje več programov pomoči ljudem, ki so se znašli na družbenem robu. Omogočiti jim želimo človeka dostojno življenje, je ob današnjem dnevu odprtih vrat poudarila strokovna vodja Karitasovega programa Vrtnica za socialno rehabilitacijo oseb, zasvojenim z alkoholom, Davorina Petrinja Pirnat.

V Karitasovem centru v Bertokih pri Kopru že vrsto let deluje več programov pomoči ljudem, ki so se znašli na družbenem robu Foto: Lea Kalc Furlanič
V Karitasovem centru v Bertokih pri Kopru že vrsto let deluje več programov pomoči ljudem, ki so se znašli na družbenem robu Foto: Lea Kalc Furlanič

KOPER> V Bertokih že deseto leto deluje dnevni center za brezdomce. Svoje prostore ima tu Zavod Pelikan, ki za odvisnike od različnih vrst drog pred vstopom v komuno izvaja deset dni trajajočo detoksikacijo oziroma pripravo za vstop. V stavbi deluje še stanovanjska skupnost programa Vrtnica.

Petrinja sobivanje različnih programov pomoči ocenjuje kot pozitivno. “Uporabniki programa pomoči brezdomcem imajo možnost videti, kako je, če se urejaš zaradi težav z alkoholom ali drogo. Vidijo lahko, da je to mogoče, včasih jim vera in upanje namreč manjkata,” pojasnjuje.

Enkrat tedensko pomagajo s paketi hrane

V dnevnem centru za brezdomce letno beležijo nekaj več kot 80 uporabnikov iz vse Slovenije. Ti se lahko tu vsak dan stuširajo, prebijejo nekaj časa v skupnih prostorih, v pogovoru in druženjem med seboj ali z izvajalci programa. Ker jim zaupajo, se k njim pogosto zatečejo po nasvet zaradi zdravstvenih, osebnih ali čustvenih težav, je povedala strokovna vodja centra Darja Zver. Enkrat tedensko jim pomagajo s paketi hrane.

Zavod Pelikan, ki opravlja pripravo na vstop v komuno, ima v Bertokih stanovanjsko skupnost za štiri ljudi, letno pa beleži približno 100 uporabnikov. Približno polovica jih po končanem programu tudi vstopi v komune, približno 25 jih konča triletni program, približno 15 ali 20, osebam pa bo uspelo zaživeti normalno življenje, pove vodja programa Brane Franc Valentin.

K njim se zateka čedalje več odvisnikov od sintetičnih drog

Med njihovimi uporabniki so pretežno mladi od 25 do 30 let obeh spolov iz vse Slovenije. Največkrat pridejo k njim zaradi odvisnosti od prepovedanih drog, zato je v ospredju programa premagovanje abstinenčne krize. Ob tem pa Valentin poudarja, da k njim prihaja čedalje več odvisnikov od tako imenovanih sintetičnih, umetnih oziroma novih drog.

V Bertokih bivajo tudi člani stanovanjske skupnosti Vrtnica, za katere se je leto in pol trajajoč program socialne rehabilitacije zaradi zasvojenosti z alkoholom že prevesil v drugo polovico.

Veliko zanimanje tudi za zdravljenje alkoholizma

Posebnost programa, ki je bil sprva namenjen le brezdomcem, čedalje več zanimanja zanj pa je med osebami, ki so že večkrat neuspešno poskusile z zdravljenjem odvisnosti od alkohola, je obvezno bivanje v stanovanjski skupnosti.

To je po mnenju Davorine Petrinje Pirnat pomembno zlasti za tiste, ki nimajo doma ali druge varne socialne mreže, saj jim omogoča, da s pomočjo drugih lažje gredo skozi proces spreminjanja samega sebe.

Uporabniki, letno jih v programu sodeluje nekaj čez 20, prvih devet mesecev preživijo na domačiji v Truškah pri Kopru, sledi devetmesečno bivanje v Karitasovem centru v Bertokih.

Zlasti v drugi fazi jih po besedah Petrinje Pirnat aktivno spodbujajo k iskanju redne zaposlitve in jih pripravljajo na prehod v zunanje življenje. Na vrnitev družinskega člana se tako pripravlja vsa družina, tiste, ki družine nimajo, pa izvajalci programa vzpodbujajo k ohranjanju socialne mreže in iskanju zdravega okolja. Okrog polovica vseh, ki program zaključijo, nato tudi zaživi brez alkohola.

STA


Najbolj brano