Kam pelje akademska limonada?

“Družba brez humanistike je kot človek, ki, namesto da bi razmišljal, ves dan gleda španske nadaljevanke.” Podobno kot zgodovinar Egon Pelikan so o kritičnih razmerah na Fakulteti za humanistiko in o njihovih morebitnih posledicah razmišljali tudi drugi udeleženci včerajšnje okrogle mize na Titovem trgu.

Na Titovem trgu so se humanisti spraševali o svoji usodi Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Na Titovem trgu so se humanisti spraševali o svoji usodi Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Razprava se je najbolj razživela proti koncu, ko se ji je pridružil tudi v. d. dekana FHŠ Gorazd Drevenšek.

Javno razpravo o prihodnosti humanistike (poleg Egona Pelikana sta na njej nastopala še filozof Rok Svetlič in predsednik Sveta študentov FHŠ Seit Demiri) so študenti pospremili z “razstavo” predpisov, ki jih je rektor Univerze na Primorskem Dragan Marušič po njihovem prepričanju prekršil v postopku razrešitve in odpovedi zaposlitve Vesni Mikolič z mesta dekanje FHŠ.

Demiri je opozoril, da so dan prej študentom nastavili tudi prazno tablo, da bi nanjo zapisali svoje misli o dogajanju na fakulteti, a da jo je nekdo, domnevno novi v. d. dekana FHŠ Gorazd Drevenšek, dal odstraniti. Ko se je ta proti koncu okrogle mize pridružil razpravi, je domnevo zanikal in študentom obljubil, da bo izginulo tablo dal poiskati.

Zanikal je tudi govorice, da je v načrtu vodstva UP selitev humanistike v prostore, kjer zdaj domuje Famnit. Osnovna bojazen, ki so jo izrazili domala vsi udeleženci razprave, je bila, da bodo odločitve rektorja zadnjih mesecev, z imenovanjem Drevenška vred, pokopale fakulteto in kritično razmišljanje, ki bi ga študij humanistike moral spodbujati.

“Humanistika je eden ključnih študijev na UP in cilj mojega imenovanja je, da bo čez deset let ta univerza še vedno imela humanistiko,” je zatrdil sicer precej skeptičnim študentom in profesorjem. “Moje imenovanje je povezano predvsem s predvidenimi finančnimi rezi s strani države. Kakršni koli bodo, ta fakulteta ne sme biti razlog za potop celotne univerze. V naslednjem letu in pol v študiju humanistike ne bo nikakršnih vsebinskih sprememb, na vodjih posameznih oddelkov pa je, da skupaj najdemo ustrezne rešitve,” je še dodal.

Demiri je v imenu študentov izrazil razočaranje nad pomanjkanjem dialoga z rektorjem, ki da komunicira le prek pravnih zastopnikov. Sporazumevanje z Drevenškom je zanje nemogoče, ker ga kot v. d. dekana ne priznavajo. “Razmere, v katerih smo se znašli, na nas študente ne morejo delovati spodbudno,” je dejal. Obžaluje neenotnost med profesorji FHŠ, ki, sicer razumljivo, molčijo zaradi strahu pred izgubo službe. Temu je pritrdil tudi Svetlič, prav tako predavatelj na FHŠ: “Enotnost med nami je trajala samo pol ure.”

Zadnja v nizu okroglih miz v okviru Humanističnega maratona 2012 (danes ob 11. uri na Titovem trgu) bo na temo svobode govora na svetovnem spletu.

ILONA DOLENC


Najbolj brano