Juri: MOK pomaga enemu največjih hrvaških tajkunov

Koprski občinski svetniki so danes sklenili, da občina družbo Kemiplas oprosti plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Franco Juri (Zares) opozarja, da po eni strani ni denarja za prebivalstvo, občina pa po drugi strani pomaga enemu največjih tajkunov na Hrvaškem Enverju Moraliću. Svetniki so z dnevnega reda umaknili več “vročih” točk.

Lastnik Kemiplasa, Enver Moralić
Lastnik Kemiplasa, Enver Moralić 

KOPER> Na današnji seji občinskega sveta je predstojnica občinskega urada za nepremičnine Maja Šviligoj Černac pojasnila, da je občina lani dosegla poravnavo s Kemiplasom, ki je tako vendarle pristal na ukinitev kemijske proizvodnje. Zaradi stroškov, ki so jih imeli z ukinjanjem in selitvijo proizvodnje, pa je družba občino prosila za oprostitev plačila omenjene dajatve.

Koprski občinski svet je na današnji seji z 21 glasovi za in enim proti sprejel sklep o sofinanciranju košarkarskega evropskega prvenstva leta 2013 v višini 610.000 evrov. Predstojnik oddelka za družbene dejavnosti Timotej Pirjevec je pojasnil, da gre za enega najodmevnejših medijskih dogodkov, zato je prav, da občina pri njem sodeluje. V skladu s sprejetim sklepom bo občina za prvenstvo v letih od 2012 do 2015 namenila 610.000 evrov. Večina svetnikov, ki so se priglasili k besedi, je pozdravila samo sodelovanje na prvenstvu, a je izrazila bojazen, da bi današnje soglasje lahko odprlo pot novim nesmotrnim gradnjam.

Oljka: To je nefer

Da je v teh kriznih razmerah “nefer” oprostiti plačila samo Kemiplas, je opozoril Viktor Markežič (Oljka). Franco Juri (Zares) pa je dodal, da je občinska uprava poravnavo s Kemiplasom sklenila, ne da bi za to imela mandat občinskega sveta. Poudaril je še, da bo občina z oprostitvijo približno 150.000 evrov težke dajatve zgolj pomagala lastniku Kemiplasa Moraliću, ki je eden največjih tajkunov na Hrvaškem.

Da je zdravje ljudi vredno precej več od 150.000 evrov, pa je menil Luka Juri (SD), ki je pojasnil, da je občinsko vodstvo vendarle doseglo zaprtje nevarne kemijske dejavnosti v Dekanih, kar v letih pred tem ni uspelo niti pristojnemu ministrstvu. Pri poravnavah pa gre vedno za določen “daj-dam”, je še pojasnil.

Z dnevnega reda so umaknili tri točke opozicije

Občinski svetniki so z večino glasov na predlog župana Borisa Popoviča umaknili tri točke dnevnega reda, katerih obravnavo je predlagala opozicija. Tako svetniki niso razpravljali o odgovornosti občinskega vodstva za izgubljeno tožbo proti Kompasu, ki bo občinsko blagajno prikrajšala za tri milijone evrov. Umanjkala je tudi razprava o problematiki komunalnih privezov - v začetku leta se je občina odločila bistveno podražiti priveze, kar je vzbudilo precej negodovanja lastnikov, ki so oblikovali tudi civilni pobudo. Umaknjena je bila tudi točka o sodelovanju med občinskimi svetoma Kopra in Trsta.

Podžupan Danijel Cep je pojasnil, da predlagateljev omenjenih točk dnevnega reda ni bilo na sejah pristojnih odborov, da bi vsebinsko utemeljili svoje predloge, zato je vodstvo tudi predlagalo njihov umik. Glede sodelovanja s Trstom pa so prebrali pisno obrazložitev župana Popoviča, da je sodelovanje s sosednjim Trstom že zdaj dobro, svetniki pa lahko vedno predlagajo še konkretne pobude.

V opoziciji so pričakovano kritizirali umik teh točk. Tako je Viktor Markežič opozoril, da ni pametno, da se župan in občinska uprava skrivata pred problemi, saj bo dodaten manko treh milijonov evrov še bolj prizadel občinski proračun. Predlog je nesprejemljiv in povsem nedemokratičen, je dodala Olga Franca (SLS). Franco Juri (Zares) pa je menil, da gre za “trik, ki nima obraza” z namenom preprečitve javne razprave.

STA


Najbolj brano