Javno dobro na spolzkih tleh

Istrske občine so že decembra nekatere svoje nepremičnine razglasile za javno dobro in s tem želele znižati znesek nepremičninskega davka, ki ga bodo morale plačati. Izmikanje se jim, kot kaže, ne bo posrečilo, saj je vlada v četrtek v državni zbor poslala novelo zakona, ki natančneje določa, katero javno dobro bo oproščeno davka.

Portoroška plaža je ovrednotena na dobrih 2,7 milijona evrov, za kar bi morala piranska občina plačati 13.756 evrov davka. Foto: Helena Race
Portoroška plaža je ovrednotena na dobrih 2,7 milijona evrov, za kar bi morala piranska občina plačati 13.756 evrov davka. Foto: Helena Race

PIRAN > Prva je nepremičninski davek skušala izigrati piranska občina, ki je decembra svoje šole, vrtce, muzeje in druge ustanove razglasila za javno dobro in to vpisala v zemljiško knjigo. V občinski upravi so takrat izračunali, da bi se s tem izognili približno 280.000 evrom davka.

Piranu so sledili tudi v Izoli, kjer so za javno dobro razglasili pokopališča, mrliške vežice in številne ceste, parkirišča, igrišča, avtobusne postaje in svetilnik. Izračunali so, da bi s tem prihranili približno 220.000 evrov. Tudi v Kopru so javno dobro postale historične palače, knjižnice, galerije, športni objekti, šole, gledališče, koprski zvonik in drugo. Prihranek občine naj bi tako znašal kar milijon evrov, je poročal časnik Delo.

Javno dobro tudi plaže in igrišča

V Piranu zdaj pred občinske svetnike pošiljajo nov paket nepremičnin, ki naj postanejo javno dobro. “Da bi bil občinski proračun čim manj obremenjen iz naslova davka na nepremičnine, predlagamo, da se plažam, parkiriščem in javnim cestam, otroškim igriščem ter parkom in ostalim javnim zelenicam spremeni status v grajeno javno dobro lokalnega pomena, saj imajo to funkcijo tudi v resnici,” je zapisala direktorica piranske občinske uprave Janja Pavšič v gradivu za torkovo sejo. Javno dobro naj bi tako postalo še približno sto nepremičnin, občina pa računa, da bi s tem prihranila še dobrih 30.000 evrov.

Iz tega svežnja nepremičnin bi bil davek najvišji za portoroško plažo (znašal bi dobrih 13.700 evrov). Za pomol v Portorožu bi morala občina plačati 117 evrov davka, za plažo v Fiesi 820 evrov, za parkirišče, tržnico in otroško igrišče v Luciji 4900 evrov, za spomenik in zelenico na Belem križu pa 92 evrov ...

Zakon bo omejil javno dobro

A davčno matematiko istrskih občin bo najverjetneje premešal državni zbor s spremembo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Besedilo novele je v četrtek že potrdila vlada in jo poslala v državni zbor, ki naj bi jo obravnaval bo nujnem postopku. Če bo zakon sprejet, bo “javno dobro - ne glede na to, ali je evidentirano v zemljiški knjigi ali ne - omejil le na nepremičnine z dejansko lastnostjo javnega dobra”, so zapisali v sporočilu po seji vlade.

Davka naj bi bile oproščene le nepremičnine, ki bodo imele status javnega dobra evidentiran v registru nepremičnin. Na Geodetski upravi RS pojasnjujejo, da bodo to le stavbe, namenjene javnemu ladijskemu prometu (marine in turistična pristanišča), terminali na letališčih, železniških in avtobusnih postajah, cestninske postaje, mejni prehodi in stavbe, namenjene vzdrževanju prometne infrastrukture.

HELENA RACE


Najbolj brano