Javni linč parkirnih dolžnikov

Podobno, kot je neplačnike pred dnevi razkrila davčna uprava, je izolska občina javno objavila seznam tistih, ki niso plačali kazni redarjev. Imena posameznikov in podjetij so na vpogled na internetnem portalu občine, državnem portalu e-uprave in oglasni deski občinskega inšpektorata. Pa je tako “javno linčanje” zaradi napačnega parkiranja dopustno?

Vozniki, pozor! V Izoli boste plačali, tudi če ne  boste dvignili plačilnega naloga za  storjen prometni prekršek.
Vozniki, pozor! V Izoli boste plačali, tudi če ne boste dvignili plačilnega naloga za storjen prometni prekršek. 

IZOLA> V občinski upravi pravijo, da so se za javno naznanilo 34 plačilnih nalogov odločili, ker jih občinski inšpektorat in redarstvo drugače nista uspela vročiti.

Inšpektorat je bil neuspešen, čeprav je plačilne naloge za kazni, storjene leta 2011, poslal na uradne naslove stalnega ali začasnega prebivališča posameznikov in podjetij. Prekrškarji, doma iz Izole, Kopra, Ljubljane in drugih krajev po Sloveniji, v uradnih evidencah očitno navajajo napačen naslov. “Občinski inšpektorat je vročitev tako dolžan opraviti z javnim naznanilom,” so prepričani v inšpe ktoratu.

15-dnevni rok za prevzem naznanil na sedežu inšpektorata (v Postojnski ulici) je začel teči 5. oziroma 12. aprila. Po preteku roka se šteje, da je bila vročitev opravljena. V objavljenih naznanilih je mogoče prebrati imena, priimke in naslove neplačnikov, ne pa tudi storjenih prekrškov in višine kazni.

Pa je takšna javna objava skladna z zakonom? V uradu informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musarodgovarjajo pritrdilno. Jože Bogataj iz urada pooblaščenke našteva, da je to mogoče storiti v primerih, ko kršitelj ne sporoči spremembe naslova ali mu kazni ne morejo vročiti na uradnem naslovu, ker ga tam ni najti oziroma se je odselil. Dopustno je objaviti tudi ime oziroma podjetje naslovnika in naslov za vročanje.

“Zakon - v izogib neupravičenemu izmikanju vročitvam - dovoljuje objavo podatkov iz vročilnice, ne pa objave dokumenta samega. Po mnenju informacijske pooblaščenke bi to pomenilo nesorazmeren poseg v zasebnost posameznika - glede na namene, zaradi katerih opravijo takšno objavo,” navaja Bogataj. Do februarja 2010 je zakon dovoljeval objavo celotnega dokumenta z vsemi osebnimi podatki vred. Zakon so spremenili prav na predlog Pirc Musarjeve.

Prekrškarji imajo kljub izmikanju osem dni časa za pritožbo. Lahko plačajo polovični znesek, če ga poravnajo v 16 dneh od prejema plačilnega naloga oziroma najkasneje v osmih dneh po pravnomočnosti odločbe. Sicer bo sledila izterjava prek Carinske uprave RS, so jasni v občinski upravi.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano