Izpodbojne tožbe radi zlorabljajo

Da je koprska občina na skupščini Luke Koper napovedala izpodbojno tožbo na spremembe statuta, ni presenečenje. Koprski župan Boris Popovič na tak način pomaga Gašparju Gašparju Mišiču, da se čim dlje časa obdrži na stolčku prvega moža v pristanišču. “Izpodbojne tožbe se definitivno prevečkrat zlorablja,” pravi strokovnjak za gospodarsko pravo Miha Juhart.

Šime Ivanjko  Foto: STA
Šime Ivanjko  Foto: STA

KOPER > Izpodbojno tožbo na skupščini Luke Koper je v imenu koprske občine napovedal direktor koprske Komunale Igor Hrvatin, ki novinarjem ni znal natančno pojasniti razlogov za vložitev izpodbojne tožbe. “Spremembe statuta niso bistvene za poslovanje in za stabilnost podjetja,” je odgovarjal na vprašanja o razlogih za vložitev tožbe.

“Za več informacij se obrnite na mestno občino Koper,” se je izgovarjal ob drugih novinarskih vprašanjih, potrdil pa je, da občino najbolj moti sprememba, da bo za odpoklic in imenovanje uprave poslej dovolj pet članov nadzornega sveta in ne šest. To bi namreč omogočilo največjemu lastniku Luke Koper, Slovenski odškodninski družbi, da brez podpore lokalne skupnosti in delavskih nadzornikov zamenja Gašparja Gašparja Mišiča, ki je na čelo koprskega pristanišča prišel mimo volje večinskega lastnika.

Profesor prava na mariborski pravni fakulteti Šime Ivanjko pravi, da lahko vodstvo družbe (uprava ali nadzorni svet) kljub vloženi izpodbojni tožbi izpelje spremembe statuta, vendar mora pri tem pretehtati, kakšne posledice ima lahko to za družbo. Če bi na koncu sodišče pri obravnavi izpodbojne tožbe vendarle presodilo, da so bile sprejete spremembe nezakonite, bi si družba lahko nakopala odškodninske zahtevke.

“Izpodbojne tožbe se prevečkrat izrablja,” pa pravi pravnik ljubljanske pravne fakultete Miha Juhart. Dodaja, da delničarji večkrat vlagajo izpodbojne tožbe samo zato, da bi z njimi kaj zaslužili, saj so jih kasneje za kakšno korist pripravljeni takoj umakniti. “Gre vsekakor za izsiljevanje in korupcijo, ki pa jo je zelo težko dokazati. Praktično je to skoraj nemogoče,” pravi Juhart.

Pri izpodbojni tožbi koprske občine je gotovo zanimivo to, da je koprska občina na oktobrski skupščini enako spremembo statuta Luke Koper podprla, zdaj pa jih ne podpira več. Spremembe oktobra lani niso bile izpeljane zaradi začasne odredbe koprskega sodišča, ki je sledilo navedbam društva Mali delničarji Slovenije. Ti se s spremembami statuta niso strinjali predvsem zato, ker so po njihovem mnenju nezakonito posegale v pooblastila delavskega direktorja. Sodišče je nato tudi razsodilo njim v prid.

TATJANA TANACKOVIČ


Najbolj brano