Izolski proračun: “Ni idealen, a je uresničljiv”

Izolski občinski svet je za sprejem novega proračuna - po manjših dopolnitvah predvideva 22,98 milijona prihodkov in 23,64 milijona odhodkov (657.861 evrov primanjkljaja) - potreboval več kot štiri ure.

Nevijo Frank: “Razočaran sem, ker  ni bil sprejet nobeden od amandmajev. Z našimi smo želeli  racionalizirati  občinsko upravo.” Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Nevijo Frank: “Razočaran sem, ker ni bil sprejet nobeden od amandmajev. Z našimi smo želeli racionalizirati občinsko upravo.” Foto: Zdravko Primožič/Fpa

IZOLA> Na četrtkovi seji ga je potrdilo 15 od 22 prisotnih svetnikov. Sedem se jih je glasovanja vzdržalo, kar so napovedali v stranki Izola je naša (IJN), SDS in listi Izolani.

“Proračun ni idealen, odraža pa resnične okoliščine. Trdim, da ga je mogoče uresničiti,” je ob sprejemanju krovnega finančnega dokumenta, ki najbolje odraža županov program, naznanil Igor Kolenc.

Čeprav novi proračun predvideva za 446.500 evrov glob in denarnih kazni, je Kolenc poudaril, da načrtujejo “le” 230.000 evrov glob za prekrške (lani so iz tega iztržili 286.182 in predlani 73.846 evrov). 215.000 evrov bo nadomestil za degradacijo in uzurpacijo prostora, ker bo Dars plačal za poškodbe občinskih cest, ki vodijo do deponije Šared. Občina je lani precej zmanjšala neplačane odhodke, in sicer z 2,75 milijona na 661.899, vendar je ob tem nekoliko povečala dolgoročna posojila - s 7,3 na 8,98 milijona.

Naložbe predvsem na podeželju

Med naložbami je navedel ureditev kanalizacije v Kortah in razširitev tamkajšnjega pokopališča, pripravo projektov in odkup zemljišč za gradnjo slemenske ceste Jagodje-Šared ter dograditev osmih učilnic in igralnice v osnovnih šolah in vrtcu. Čeprav je predvidel kar 4,73 milijona kapitalskih prihodkov (lani in predlani je iz tega kapnilo le 763.736 oziroma 716.420 evrov), načrtuje manjši proračunski primanjkljaj - zgolj 657.861 evrov, namesto 1,9 milijona (ocena izvršitve lanskega proračuna) oziroma 2,85 milijona (zaključni račun 2010). Občina naj bi se poslej tudi manj zadolžila, le za poldrug milijon, medtem ko se je lani da dva in predlani za štiri milijone.

Poleg SD se je proračun zdel dober tudi nekdanjemu članu IJN, zdaj neodvisnemu svetniku Darku Gradu. Pohvalil je socialno naravnanost, glede prodaje občinskega premoženja pa je menil: “Premoženje, ki nekje leži, je treba prodati, če najdemo ugodno ceno, saj ne dobivamo dividend. S tem spodbujamo gospodarski razvoj.”

Kritični do občinske uprave

Čeprav ni nihče glasoval proti sprejemu tako zastavljenega proračuna, pa njegovo potrjevanje ni potekalo gladko. Podžupan Branko Simonovič je v imenu Desusa napovedal, da bodo osnutek dokumenta podprli, vendar je županu očital, da na področju gospodarstva in odpiranja delovnih mest niso razvojno naravnani. “Manjkata vizija in strategija,” je navedel in se obregnil tudi ob občinsko upravo, češ da še ni ne racionalnejša ne učinkovitejša, kot je Kolenc napovedoval ob svojem prihodu.

Da manjkajo razvojno naravnani programi in krovni občinski prostorski načrt (OPN) ter da proračun temelji na zadolževanju in prodaji občinskega premoženja, je povedal Radivoj Nardin (SDS). Njegov strankarski kolega Nevijo Frank pa je opozoril, da občinski svet na županovo pobudo ni sprejel niti enega od 14 amandmajev (po tri sta predlagali SDS in lista Izolani, osem IJN), čeprav so sami želeli racionalizirati občinsko upravo. “Predvidenih je preveč zunanjih izvajalcev,” je bil nedvoumen. Do občinske uprave je bil kritičen tudi Slavko Samotorčan (lista Izolani).

Najostrejša je bila Manca Vadnjal Stojanovič (IJN): “Proračun je kulturno in športno podhranjen, celo domišljijski. Uresničevali ga bomo desetletja ali pa ga ne bomo nikoli uresničili.”

MIRJANA CERIN


Najbolj brano