Izolska prehospitalna enota se seli v Koper

V skladu z napovedmi so v Zdravstvenem domu (ZD) Koper danes začeli s selitvijo prehospitalne enote iz Izole v Koper, je potrdil direktor ZD Koper Matevž Ravnikar. Na ministrstvu za zdravje selitev še naprej označujejo za nepremišljeno in enostransko akcijo ZD Koper.

Direktor Zdravstvenega doma Koper Matevž Ravnikar Foto: Nives Krebelj
Direktor Zdravstvenega doma Koper Matevž Ravnikar Foto: Nives Krebelj

KOPER>Matevž Ravnikar je danes pojasnil, da selitev na novo lokacijo poteka postopoma, so pa že odklopili telefon na dosedanji lokaciji in ga priklopili na novi. Večerna predaja poslov med dežurnimi bo tako že na lokaciji v Kopru. Ob tem je Ravnikar poudaril, da od obvestila ministrstva za zdravje pred dvema tednoma, v katerem je to nasprotovalo selitvi, iz Ljubljane niso dobili novih informacij.

Selitev je dodobra razburkala lokalno okolje

Prehospitalna enota, ki sodi pod okrilje ZD Koper, a opravlja intervencije na celotnem območju treh obalnih občin, predstavlja nujno medicinsko pomoč na terenu. Zato je informacija, da se enota izpred izolske bolnišnice seli ob hitro cesto v Koper, prejšnji teden dodobra razburkala lokalno okolje. Proti selitvi so se oglasili v izolski in piranski občini ter v obeh tamkajšnjih zdravstvenih domovih, nasprotuje ji tudi ministrstvo za zdravje.

“Nepremišljena akcija s strani ZD Koper”

Z ministrstva za zdravje so danes sporočili, da selitvi še vedno nasprotujejo, saj da za občane Pirana in deloma tudi Izole pomeni zmanjšano varnost zaradi podaljšanja odzivnega časa. Zato gre po njihovem “za nepremišljeno, enostransko akcijo s strani ZD Koper”.

Odgovornost selitve nosi ZD Koper

Na ministrstvu ob tem navajajo, da odgovornost za morebitne posledice takšne selitve nosi ZD Koper, ministrstvo pa pri tem ne prevzema nobene odgovornosti. Hkrati na ministrstvu pričakujejo povrnitev v prvotno stanje in dodajajo, da budno spremljajo dogajanje. Pričakujejo tudi povratno informacijo.

V ZD Koper pa selitev zagovarjajo iz strokovnih razlogov. Prostori v Izoli naj bi bili neustrezni, zaradi lokacije na dnu javnega parkirišča pogosto izgubijo dragocene minute, čas intervencij pa bi se ob napovedani postavitvi parkirnih ramp utegnil še podaljšati. Prav tako v sedanjih pogojih niso mogli zagotoviti nadomestne ekipe iz vrst splošnih zdravnikov, kar pa bi bilo mogoče s selitvijo v neposredno bližino ZD Koper.

“Nerodna” lokacija izolske bolnišnice

Poleg tega bi zaradi “nerodne” lokacije izolske bolnišnice po njihovih izračunih pri intervencijah iz Kopra porabili le minuto več za dostop do Izole in Pirana, bistveno pa bi se skrajšal čas za dostop do večine lokacij v istrskem zaledju.

S selitvijo pa po njihovem ne rušijo centralne urgentne službe, saj tudi na sedanji lokaciji, kot trdijo, niso bili smotrno vključeni v tamkajšnjo primarno zdravstveno dejavnost.

STA


Najbolj brano