Izolani ne dovolijo posegov na Svetilniku

Urejanje območja na izolskem Svetilniku je ponovno sprožilo val razburjenja. Izolani se bojijo, da jim občina ponovno poskuša “zabetonirati” priljubljeno kopališče. Na občini mirijo, da ne gre za nobena gradbena dela in za nobeno betoniranje, ampak zgolj za zaokrožitev projekta urbane opreme Izole.

 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > “Ne gre za nobene gradbene posege. Čez območje Svetilnika nameravamo speljati le manjšo potko, po kateri bodo veliko lažje hodili vsi obiskovalci, primerna pa bo tudi za invalide in mamice z vozički”, pojasnjuje svetovalka izolskega župana Kristina Zelić.

Potka čez Svetilnik

Projekt urbane opreme Izole so začeli že lani, ko so po izolskih ulicah postavili nove klopi, smetnjake in cvetlična korita. Rdeča nit projekta je sprehod po izolskih ulicah, ki pripeljejo do Svetilnika. Na občini pojasnjujejo, da samo zaradi tega čez Svetilnik postavljajo potko - da zaokrožijo projekt, za katerega so denar dobili iz evropskih skladov.

A če se je že začetek projekta nekoliko ponesrečeno začel z opremljanjem Alietove ulice, kjer se prebivalci niso povsem strinjali z novo opremo, je urejanje Svetilnika še toliko bolj občutljivo, saj so Izolani v preteklosti dovolj jasno dali vedeti, da za nobeno ceno na njem ne bodo dovolili gradbenih posegov.

Tudi zato je izolska občina že pred leti objavila javni natečaj za ureditev Svetilnika, na njem pa je zmagal projekt krajinske arhitekte Ane Kučan. Kučanova je zato še toliko bolj razočarana, da se je izolska občina zdaj lotila posegov na Svetilniku, ne da bi pri tem upoštevala karkoli iz prvonagrajenega natečajnega projekta, saj je bila njegova sprejemljivost preverjena tako strokovno kot v javnih debatah.

Kučanova sprašuje Kolenca

Kučanova pojasnjuje, da jo je izolski župan Igor Kolenc junija lani odslovil z besedami, da občina pripravlja občinski prostorski načrt, da se mora ukvarjati z obalno povezavo do Kopra in da območje ob Svetilniku ni prioriteta. Zato se zdaj sprašuje, kako je mogoče, da se manj kot leto dni zatem prav na območju Svetilnika povsem mimo predloga prostorske prenove izvaja druga faza urbane prenove Izole.

“Prioritete se spreminjajo, to je razumljivo,” pravi Kučanova. V pismu pa župana Kolenca sprašuje: “Kako je torej mogoče, da urejate dragoceno območje ob svetilniku po načrtih, ki v širšem strokovnem krogu niso bili potrjeni in po načelu malo tu, malo tam, s čimer prispevate h kazenju tistih potez, ki območje ob svetilniku odlikujejo in mu dajejo posebno vrednost? Res verjamete, da nova korita za rastline in tlakovane poti lahko razrešijo problematiko mestne plaže na najbolj posebnem delu naše obale, ki jo cefrajo zasebni interesi, delujoč proti skupnemu?”

Na izolski občini odgovarjajo, da urbana prenova Izole nima nobene zveze z zmagovalnim projektom Ane Kučan in da ga bodo gotovo upoštevali, ko se bodo resnično lotili projekta urejanja Svetilnika. Kučanovi se to zdi nepotrebno metanje denarja stran. “Taki kratkoročni koraki, ne le, da so dragi, tudi vodijo ne nikamor, kajti brez načrta vpetosti območja v širši prostorski kontekst, v tem primeru v izolski lungomare, tudi ne morejo pripeljati do take prostorske ureditve, ki bo lahko dolgo zadovoljevala raznolike potrebe Izolanov.”

TATJANA TANACKOVIČ


Najbolj brano