Istra ima 466 črnih pik

V soboto, 24. marca, se bo Slovenija zopet združila v čistilni akciji Očistimo Slovenijo. Tokrat bodo prostovoljci pobirali odpadke v okviru globalne pobude World Cleanup(Očistimo svet), ko bodo čistilno akcijo izvedli v več kot 70 državah. V pripravah na akcijo so rokave že zavihali tudi v Istri.

Nara Petrovič je krajevnim skupnostim in drugim razdelil plakate, s katerimi bodo vabili na čistilno akcijo  Foto: Helena Race
Nara Petrovič je krajevnim skupnostim in drugim razdelil plakate, s katerimi bodo vabili na čistilno akcijo  Foto: Helena Race

KOPER> Na zemljevidu treh istrskih občin v registru divjih odlagališč je zarisanih 466 črnih pik (359 v občini Koper, 70 v Piranu, 37 v Izoli). Nekaj jih je čistilna akcija pred dvema letoma zbrisala, nekaj se jih je potem spet zamazalo, nekaj pa jih je nastalo na novo.

V izolski občini akcijo koordinira Komunala Izola. Že januarja je vse občane, društva, krajevne skupnosti in šole, povabila k prijavi. Odziv ocenjujejo pozitivno. V začetku marca bodo obiskali vse šole in vrtce ter uskladili, kdo bo kaj čistil. Komunala bo poskrbela tudi za logistiko in opremo (vrečke, rokavice), vse skupaj pa naj bi jih stalo približno 3500 evrov. Za malico udeležencev čistilne akcije ponavadi poskrbi občina in upajo, da bo tudi letos tako. Vsi, ki bi se v izolski občini udeležili akcije, se lahko prijavijo na elektronskem naslovu odvozi@komunala-izola.si ali pokličejo Anjo Domenik ali Gina Gergeto na številko 05/663-49-36.

V piranski občini bodo uvodni sestanek pripravili ta teden.

Problem so predvsem gradbeni in nevarni odpadki, so ugotavljali prostovoljci, predvsem predstavniki krajevnih skupnosti, ki so se pred dnevi zbrali na koordinacijskem sestanku v Kopru. In verjetno bodo tudi ostali, saj so odlagališča običajno zelo velika, za odstranjevanje odpadnega materiala pa bi potrebovali gradbeno mehanizacijo in prevoze, opozarja Nara Petrovič, koordinator čistilne akcije za obalno-kraško regijo. Prav prevozi zbranih odpadkov do zbirnih točk so tudi sicer problematični, zato se bodo v Kopru poskusili dogovoriti za pomoč s prevozniki, povezanimi v Obrtno-podjetniški zbornici, svoja vozila in vitle pa so že ponudili člani off-road klubov.

Glede na izkušnje izpred dveh let so krajevne skupnosti opozorile, da so odpadke pridno zbrali, zagotovili so celo prevoze, zataknilo pa se je pri Komunali Koper, ki odpadkov ni hotela sprejeti. Ponekod pa so zbrani odpadki ležali še ves teden in privabljali lovce na odpadne kovine in drugo. Letos se bodo zato poskusili bolje dogovoriti s Komunalo, obljublja Petrovič. Če se bodo dogovorili, da odpadke Komunali dostavljajo tudi civilna vozila, pa jih bodo primerno označili. Tako bodo preprečili zlorabe, ko bi posamezniki lahko akcijo izkoristili za čiščenje svojih podstrešij in kleti.

Na območju koprske občine bodo v dogovoru s Komunalo določili med 30 in 40 zbirnih mest, kamor bodo prostovoljci prinašali odpadke. Pred dvema letoma so kljub tem določenim lokacijam odpadke zbirali na kar 150 mestih, zaradi česar so imeli potem še dolgo težave z odvozom.

Bo pa Komunala Koper zagotovila vrečke in rokavice, ki jih bodo vodje zbirnega mesta dobili za vse udeležence akcije.

Vse informacije so na voljo na spletni strani www.ocistimo.si. Pomagata pa lahko tudi koordinatorja za obalno-kraško regijo Nara Petrovič (nara.petrovic@ocistimo.si, 041/286-444) in Danijela Kraševec (danijela.krasevec@ocistimo.si, 041/973-710).

HR


Najbolj brano