Išče se delničar, ki bi izpodbojno tožil

Delničarji Luke Koper bodo na skupščini v sredo spreminjali statut družbe, tako da bi pet nadzornikov, predstavnikov države, laže razrešilo ali imenovalo upravo družbe.

Delničarji Luke Koper bodo na skupščini v sredo spreminjali statut družbe, tako da bi pet nadzornikov, predstavnikov države, laže razrešilo ali imenovalo upravo družbe Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Delničarji Luke Koper bodo na skupščini v sredo spreminjali statut družbe, tako da bi pet nadzornikov, predstavnikov države, laže razrešilo ali imenovalo upravo družbe Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > S tem bi odprli tudi pot za razrešitev Gašparja Gašparja Mišiča. A aktivni so tudi tisti, ki želijo to preprečiti: po naših informacijah že snubijo male delničarje, da bi znova vložili izpodbojno tožbo na skupčinske sklepe in zavrli spremembe statuta, Mišiča pa ohranili na položaju.

Pet nadzornikov, predstavnikov države, je Gašparja Gašparja Mišiča že poskušalo razrešiti, saj niso bili zadovoljni z njegovim delom.

A jim ni uspelo, saj so se trije predstavniki zaposlenih in predstavnica koprske občine glasovanju z opravičilom ali namenoma izognili ter povzročili nesklepčnost.

Nadzorni svet Luke pa je tako blokiran v svoji osnovni vlogi, to je imenovanje in razreševanje uprave družbe.

Zato bodo delničarji v sredo na zahtevo Slovenske odškodninske družbe (Sod) spreminjali statut, tako da bo za imenovanje ali razrešitev uprave potrebna prisotnost petih nadzornikov namesto sedanjih šestih.

Enako so sicer naredili že na prejšnji skupščini. A so se zaleteli. Obenem so namreč hoteli še omejiti pristojnosti delavskega direktorja, s tem pa so si nakopali izpodbojno tožbo društva Mali delničarji Slovenije, tako da spremembe na koncu niso obveljale. Predsednik tega društva Rajko Stanković je za PN pred nedavnim zagotovil, da tokrat tožbe ne bo vložil, saj so predlagani sklepi korektni.

A to še ne pomeni, da tožbe ne bo vložil kdo drug. Po naših informacijah si namreč tisti, ki jim ustreza Mišič, ki se je na čelo Luke zavihtel naravnost iz kabineta premierke, zelo prizadevajo, da bi ga tam obdržali, in snubijo male delničarje k novi izpodbojni tožbi.

To bi pomenilo, da spremembe statuta znova ne bi veljale, dokler o sporu ne odloči sodišče, to pa traja več mesecev.

Govorice o tem, kdo po Mišiču

Po drugi strani pa se pojavljajo tudi špekulacije o tem, kdo bi lahko namesto Mišiča prevzel vodenje družbe, če skupčinski sklepi obveljajo in bodo nadzorniki razrešili Mišiča. Eno od imen, ki ga omenjajo, je Rado Antolovič, sedanji nadzornik Luke, ki je bil pred poldrugim letom že izbranec, a je imenovanje zavrnil. Zdaj vodi družbo P&O Maritime iz Dubaja. Zagotovil je, da mu to povsem ustreza in tega dela ne želi zamenjati za vodenje Luke.

“Sem pa zelo zadovoljen, da sem član nadzornega sveta Luke Koper,” priznava. Tudi v Luki Koper je slišati, da se še noben nadzornik ni toliko posvečal Luki, kot se Antolovič. Trenutno luškim menedžerjem pomaga pripravljati strateški načrt Luke Koper, tako imenovan master plan za 20 let, zato ga pogosteje videvajo v Luki.

Glede morebitne razrešitve Mišiča pa je dejal: “Nadzorniki bomo pač preverjali, če so rezultati in če uprava izpolnjuje cilje, ki smo ji jih zadali, to bo merilo.”

Drugi menedžer, ki naj bi bil v igri za vrh Luke, pa je po nekaterih informacijah Tibor Šimonka. A tudi on tega ne potrjuje. Radiu Koper, ki je o tem poročal minuli teden, je sporočil, da se doslej z njim o tem ni še nihče pogovarjal. Šimonka je bil do nedavnega predsednik uprave Slovenske industrije jekla, zdaj pa bo nadzornik družbe Perutnina Ptuj.

Tudi o umiku tožb

Delničarji se bodo v sredo seznanili tudi razmišljanjem vodstva Luke o tem, ali bi morda umaknili odškodninske tožbe proti nekdanji upravi Roberta Časarja, ker naj bi bilo odškodnine težko iztožiti in ker toženi nimajo dovolj premoženja. Na Sodu, ki upravlja državna podjetja, so povedali, da bodo stališče do tega oblikovali do skupščine. Po neuradnih informacijah pa umiku tožb niso naklonjeni.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano