Inteligentne hiše za vsak žep

Zakaj bi se po celodnevni odsotnosti z doma vračali v mrzlo (ali pretoplo) stanovanje, če pa lahko že med vožnjo proti domu prek mobilnega telefona vklopimo centralno ogrevanje ali klimatsko napravo? T. i. inteligentne hiše resda niso nobena novost, a inovator David Kocjančič iz Izole je daljinsko upravljanje hišnih električnih aparatov precej poenostavil in - kar je najpomembnejše - približal tudi tistim s plitkejšimi denarnicami.

David Kocjančič je s svojo inovacijo - napravo za daljinsko upravljanje hišnih aparatov - požel veliko zanimanja, saj je  univerzalna in primerna za vsak žep
David Kocjančič je s svojo inovacijo - napravo za daljinsko upravljanje hišnih aparatov - požel veliko zanimanja, saj je univerzalna in primerna za vsak žep  

IZOLA>Davidu Kocjančiču, 35-letnemu inženirju elektronike iz Izole, so bile inovacije že od nekdaj izziv. “Že kot otrok sem stremel k temu, da naredim nekaj novega, česar še ni na trgu,” pravi. Po specializaciji na področju avtomatizacije in robotizacije, ki jo je opravil v Italiji, se mu je priložnost za veliki met ponudila lani na Slovenskem forumu inovacij v Ljubljani, na katerega se je - kot pravi - povsem slučajno prijavil.

Za vse tipe naprav

Z Alešem Boštjančičem iz Šareda nad Izolo sta razvila napravo Air Comfort za upravljanje klimatske naprave na daljavo. Njena posebnost je v tem, da je uporabna za vse tipe klimatskih naprav, ne glede na model in znamko, in za vse kakovostne razrede, torej od najcenejših do najdražjih. Poleg tega ni za uporabo te napravice (velika je kot navaden mobilni telefon) potreben noben poseg v klimatsko napravo, napeljevanje kablov ali vrtanje lukenj v steno, saj napravica deluje brezžično.

Dovolj je, da vanjo vstavimo sim kartico želenega mobilnega operaterja in jo postavimo v bližino klimatske naprave. Aktiviramo pa jo s klicem ali sms sporočilom. “Uporaba je zelo enostavna. Naprava ima vgrajeno elektronsko tajnico, ki uporabnika tudi v slovenskem jeziku vodi čez vse nastavitve,” razlaga Kocjančič.

Tudi za plitke žepe

Prihranek pri porabi električne energije (tudi do 30 odstotkov) je zadosten razlog, da se vse več ljudi odloča za t. i. inteligentne hiše. “To ni nobena novost,” priznava Kocjančič. A če so si ta “luksuz” doslej lahko privoščili le tisti, ki jim ni bilo težko odšteti približno 2000 evrov - daljinsko upravljanje je bilo mogoče le pri klimatskih napravah višjega cenovnega razreda -, so inteligentne hiše po njegovi zaslugi zdaj dostopne tudi tistim s plitkejšimi denarnicami. “Pri inovacijah ni pomembno samo to, da na trg ponudiš nekaj novega, ampak tudi to, da izdelek prodaš. Kaj nam pomaga, da imamo najboljšo inovacijo, če pa nam izdelek leži doma na polici?” opozarja Kocjančič.

Za več kot 200 naprav

Inovativna žilica pa mu ni dala miru, in na mednarodnem sejmu svetovnih inovacij Inova, ki je potekal letos novembra v Zagrebu, se je njegovo podjetje Gea Robotics predstavilo s še bolj izpopolnjenim projektom. “Izdelali smo napravo, s katero je možno daljinsko upravljati in nadzirati ne le eno samo klimatsko napravo, ampak več kot 200 različnih elektronskih naprav hkrati; in to v različnih prostorih in v različnih etažah. Novost bo še kako dobrodošla za podjetja z več pisarnami, za objekte z več etažami ... S pomočjo vgrajenih infrardečih vmesnikov z eno napravo upravljamo vse elektronske naprave v objektu, od klimatskih do avdio-video naprav, razsvetljave, žaluzij, alarmnih sistemov, centralne kurjave ... Tudi ta naprava deluje prek telefona, lahko pa jo aktiviramo tudi prek elektronske pošte. Komisija je bila povsem navdušena, saj ponujamo rešitev, ki je zelo fleksibilna in cenovno zelo dostopna,” je zadovoljen Kocjančič, ki že snuje načrte, kako bi v ta sistem vgradil še umetno inteligenco.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano