Hitreje in varneje nad morsko nesnago

“Z novim plovilom bomo šli končno lahko na morje tudi ob slabšem vremenu. Zdaj se že lažje zanesemo na lastne zmogljivosti,” je novo večnamensko ekološko plovilo komentirala vodja koprske izpostave agencije za okolje Zorka Sotlar. S krova turške ladje naj bi plovilo postavili na morsko gladino danes dopoldne.

Varuhi morja bodo z novo pridobitvijo veliko bolje delali
Varuhi morja bodo z novo pridobitvijo veliko bolje delali 

KOPER > Gre za 60 ton težak in 17,5 metra dolg katamaran ter osemmetrski podporni čoln, s katerim bodo pripadniki službe za varstvo obalnega morja (Svom) lahko posredovali na morju tudi ob najslabšem vremenu. Svom je doslej namreč premogel le manjše ekološko plovilo, podobno splavu, s katerim so lahko čistili vode le v priobalnih zavetrnih legah. Star čoln je bil tudi zelo počasen, njegova najvišja hitrost je bila štiri milje na uro.

Novi katamaran lahko pluje s hitrostjo dvanajstih milj na uro, bistvena pa je njegova bogata oprema. V odprtini pod palubo ima namreč vgrajene sisteme za čiščenje olj z gladine morja, za odstranjevanje trdih plavajočih odpadkov in trave. “Spredaj je vgrajen posnemovalec trave, zadaj pa sistem za prestrezanje olj z diski in krtačami. Poleg tega ima še en velik posnemovalec wikoma. Manjšega pa premore tudi čoln,” je pojasnila vodja koprske izpostave agencije za okolje Zorka Sotlar.

Z obema ploviloma bodo lahko tudi vlekli zaščitne zavese (baraže), s katerimi bi omejili širjenje oljnega madeža na gladini. Osnovno plovilo premore tudi zabojnik za sprejem in začasno hrambo odstranjenih odpadkov ter dvigalo za odstranjevanje večjih kosovnih odpadkov. Poleg tega ima dva sprejemna tanka za shranjevanje odstranjenih olj in ostalih tekočin z morske gladine.

“Z novim plovilom bomo lahko končno šli tudi na odprto morje ob slabšem vremenu, lahko pa bomo izvajali tudi različne naloge zaščite in reševanja,” pravi Zorka Sotlar. Z novim plovilom bo lahko delala posadka dveh do šestih ljudi, odvisno od naloge, ki jo bodo opravljali. Staro plovilo naj bi bilo še nekaj časa v uporabi, nato pa naj bi ga država prodala.

Plovilo je rezultat dogovora, ki so ga leta 2009 podpisala ministrstva za okolje, za promet in za obrambo. Posel je na mednarodnem javnem razpisu dobilo ljubljansko podjetje AC Sistemi, plovilo pa so izdelali v Turčiji. Pogodbena vrednost plovila in usposabljanja je znašala 1,75 milijona evrov, zaradi pogodbene kazni (zaradi zamude) in dodatnega popusta pa je na koncu stalo 1,524 milijona evrov.

Novo plovilo s čolnom so včeraj pozno popoldne na turški ladji pripeljali v koprsko pristanišče, danes dopoldne pa naj bi ga položili na morsko gladino. Nato naj bi ga preskusili in uradno prevzeli, posadka pa naj bi se za upravljanje z njim urila pet dni. DANIJEL CEK


Najbolj brano