Glasba, predavanje in strežba - vse proti stigmi (foto+video)

Boj proti stigmi je bil vodilo dveh prireditev, ki so ju v petek pripravili v Kopru ob svetovnem dnevu duševnega zdravja. V koprskem gledališču so z glasbo in predavanjem odpravljali predsodke do depresije, v gostinskem lokalu v Šalari pa so v dokaz, da tudi oni zmorejo delati, stregli rehabilitanti zavoda Šentprima.

Rudi Bučar in Istrabend trio Foto: Zlatko Muharemovič
Rudi Bučar in Istrabend trio Foto: Zlatko Muharemovič

KOPER> Rdeča nit sedmega koncerta za destigmatizacijo depresije, tokrat z naslovom Nori na življenje, je bilo predavanje kliničnega psihologa dr. Aleksandra Zadela. V slikovitem in živahnem nastopu je nastavil zrcalo današnji (zahodnjaški) družbi, ki v svojem stremljenju po vse večjem ugodju postaja vse bolj lena in pasivna.

“Skladno zadovoljene potrebe so ideal, h kateremu človek stremi. Ko so naše potrebe zadovoljene se počutimo dobro, če niso, pa se počutimo slabo in zaidemo v tako imenovano 'cono bolečine'. Ko ta prerase 'cono udobja', nastopi depresija,” pravi Zadel, ki meni, da je najučinkovitejše zdravilo zoper depresijo aktivnost. “Življenje je treba vzeti v svoje roke in ne čakati, da se bodo spremembe zgodile same od sebe.”

Predavanje se je prepletalo z nastopi glasbenikov. Rudi Bučar se je tokrat predstavil z Istrabend triom (tvorita ga še Janez Dovč na harmoniki in Goran Krmac na tubi). Zanimiv italijanski projekt uglasbljene psihopatologije Psicantria sta predstavila Gaspare Palmieri in Cristian Grassilli, s svojo spre mljevalno zasedbo pa je koprsko občinstvo osvojil tudi prleški pevec Samo Budna. Vsi skupaj so pripeljali koncert do vrhunca v združenem sklepnem nastopu, ko so obiskovalcem ogreli srca z Lennonovo himno miru Imagine.

Na drugem koncu Kopra je na svoj način obeležil svetovni dan duševnega zdravja zavod za sve tovanje, usposabljanje in rehabilitacijo invalidov Šentprima. V šalarskem lokalu Figa rock bar so v petek stregle pijačo (ter na odru tudi zapele in zaigrale) osebe s težavami v duševnem zdravju.

“Glavni cilj tega dogodka, ki smo mu nadeli naslov Delajmo skupaj, je destigmatizacija zaposlovanja oseb s težavami v duševnem zdravju. Želimo informirati in osveščati o tej problematiki ter dokazati, da te osebe znajo, zmorejo in hočejo delati,” je povedala direktorica Šentprime Jana Ponikvar.


Najbolj brano