Dramatik iz Savudrijske ulice

Kdor bo danes s piranske pošte poslal pismo ali razglednico, bo v svet poslal tudi poštni žig s podobo Williama Shakespearea s piransko cerkvijo sv. Jurija. Kaj sploh povezuje angleškega dramatika s Piranom?

Priložnostni poštni žig, ki ga bodo uporabili danes na pošti v Piranu
Priložnostni poštni žig, ki ga bodo uporabili danes na pošti v Piranu 

PIRAN > “Mnogi domačini in obiskovalci Pirana gredo v iskanju beneških arhitekturnih okrasov mimo hiše v Savudrijski ulici 9 in mimo kamnite glave nad vhodnimi vrati, ki naj bi predstavljala Shakespearea. Nad balkonskimi okni v prvem nadstropju pa sta še dve kamniti glavi, ki nedvomno ponazarjata Desdemono in Othella,” o povezavi Shakespeara in Pirana pravi Mitja Jančar, predsednik filatelističnega in numizmatičnega društva Piran.

Ker je 26. aprila minilo 450 let od Shakespearovega rojstva, je na povezavo dramatika s Piranom želel opozoriti tudi s priložnostnim poštnim žigom in pisemsko ovojnico. Na žigu, ki ga bodo uporabljali danes na piranski pošti, je tako upodobljen angleški dramatik in silhueta piranske cerkve.

Zakaj bi kdo nad vrata namestil podobo dramatika in likov iz njegove tragedije, ni jasno. Kamnite glave nad vhodi palač in hiš, tako imenovani maskeroni, imajo običajno groteskno deformirane obraze, njihova naloga pa je varovanje hiše, zato jih pravijo tudi pandurji. “Po prvi razlagi naj bi v hiši stanoval znan gledališki igralec, ki je zaslovel z vlogo Othella. Lahko bi bil operni pevec, ki se je proslavil z vlogo v Verdijevem Othellu,” pravi Jančar. In dodaja: “Dejstvo je, da je v tej stavbi med drugimi živela družina Bonatti, da je piransko gledališče gradila družba Bonatti iz Trsta in da je v isti ulici, kjer je sedaj mestni arhiv, delovalo dramsko društvo Allegria.”

Pisnih dokumentov, ki bi pričali, da so nad vrati piranske hiše res upodobljen Shakespeare in njegova literarna junaka, ni, pravi Duška Žitko, kustosinja za umetnostno zgodovino v Pomorskem muzeju Sergej Mašera Piran. O tem govori le ljudsko izročilo. Ne glede na to, čigavi obrazi so ujeti v kamnu, so lahko privlačna zgodba za obiskovalce Pirana. Med zanimivejšimi maskeroni pa turistični vodniki in poznavalci umetnostne zgodovine naštevajo romansko masko na cerkvi sv. Frančiška (postavili so jo kmalu po letu 1301, ko so začeli graditi cerkev), gotski maskeron v Bolniški ulici in maskerone v Tartinijevi hiši. HELENA RACE


Najbolj brano