Dragonja: Cimos je slovenski General Motors

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja vidi dobre možnosti za uspešno prisilno poravnavo Cimosa, ki so se jo v četrtek odločile sprožiti DUTB in banke upnice.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja vidi dobre možnosti za uspešno prisilno poravnavo Cimosa, ki so se jo v četrtek odločile sprožiti DUTB in banke upnice Foto: STA
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metod Dragonja vidi dobre možnosti za uspešno prisilno poravnavo Cimosa, ki so se jo v četrtek odločile sprožiti DUTB in banke upnice Foto: STA

LJUBLJANA > “Ključno je znižati tveganja, da bi bila državna pomoč kvalificirana kot nedovoljena državna pomoč,” je dejal Metod Dragonja o razlogih za takšno odločitev.

Dragonja je spomnil, da sta bila v primeru Cimosa možna dva scenarija - sprememba terjatev v kapital podjetja in prisilna poravnava. “Prišlo je do ocene, da izvensodna poravnava ne bo dovolj izdatna in učinkovita ter da odpira nekaj vprašanj, kar se tiče morebitne kvalifikacije vloge države in nedovoljene državne pomoči,” je Dragonja dejal na današnji novinarski konferenci v Ljubljani, sicer namenjeni prodaji Mercatorja.

Kot je pojasnil, prisilna poravnava zajame večji krog deležnikov v postopku in znižuje tveganja, da bi se lahko 35 milijonov evrov vredno državno poroštvo, ki ga je država lani namenila Cimosu, obravnavalo kot nedovoljena državna pomoč. To je bil eden od ključnih elementov za odločitev o prisilni poravnavi. “Ključno je znižati tveganja, da bi bila državna pomoč kvalificirana kot nedovoljena državna pomoč,” je dejal.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in največje banke upnice, ki zaležejo za 80 odstotkov obveznosti Cimosa, so se v četrtek odločile sprožiti postopek prisilne poravnave koprske družbe, kar pomeni, da (v nasprotju s pričakovanji večine) ne bodo izvedle postopka spremembe terjatev v kapital. Upnice verjamejo, da je to boljši način za zagotovitev stabilizacije družbe in njenega prihodnjega razvoja.

Dragonja je dejal, da vse evropske države rešujejo delovna mesta, če je to smiselno. “Mi živimo v neki iluziji oziroma v nekem poenostavljenem mišljenju, da delovno mesto ni vredno veliko. Ohranjanje delovnega mesta je praviloma cenejše kot ustvarjanje novega delovnega mesta,” je dejal minister.

Dotaknil se je tudi pomislekov, ali je bilo to vredno 35 milijonov evrov, kolikor je država namenila za poroštva. “Cimos je pravzaprav slovenski General Motors,” je dejal. Prepričan je, da je bila intervencija države v tem primeru primerljiva z intervencijami drugih držav v avtomobilski industriji, tako v ZDA kot v Evropi.

STA


Najbolj brano