Dom, vpet med stare stavbe in različne interese

O Domu upokojencev Izola je bilo v zadnjem času veliko slišati. Čeprav so izbirali novo direktorico, na odgovornem mestu ostaja v. d. direktorice Davorina Rodela. Obenem so se ukvarjali z obsežno energetsko sanacijo, za katero naj bi porabili 800.000 evrov namesto 650.000, kot naj bi predvideli.

Severni deli domskih stavb imajo nov videz  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Severni deli domskih stavb imajo nov videz  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > Vsaj tako je bilo razbrati iz anonimnih dopisov, ki so zakrožili v javnosti.

Z energetsko sanacijo so dosedanjemu ogrevanju s pečjo na kurilno olje in hlajenju s klimatskimi napravami dodali ogrevanje in hlajenje s toplotno črpalko. Kmalu potem ko so jo zagnali, pa se je ustavila, nazadnje menda zaradi preobremenjenosti električne napeljave. V domu navajajo, da je Kolektor Koling težavo hitro odpravil in da ima nov sistem petletno garancijo. Davorina Rodela zagotavlja, da bodo naredili vse, da gretje ne bo več odpovedalo, vendar opozarja, da nas včasih pusti na cedilu tudi povsem nov avtomobil. S Kolektorjem Kolingom dobro sodelujejo. Če pa bi se to spremenilo, bi unovčili petletno bančno garancijo.

Davorina Rodela priznava, da so za dela odšteli več, ko so sprva nameravali, ker se je na njihov razpis za izpeljavo energetske sanacije prijavilo eno samo podjetje s popolno ponudbo, idrijski Kolektor Koling.

“Oddal je ponudbo za 649.000 evrov (brez davkov) in jo kasneje znižal za dva odstotka, na 637.000. Z ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa smo sklenili pogodbo o sofinanciranju v višini 430.000 evrov. Odločitev o tem, da bomo sprejeli ponudbo Kolektorja Kolinga, je potrdil svet zavoda oktobra leta 2012,” pojasnjuje. 430.000 evrov nepovratnega denarja so dobili iz dveh virov: 85 odstotkov iz evropskih kohezijskih skladov in 15 odstotkov z ministrstva za delo.

“V celoti izpeljana energetska sanacija bi presegla naše finančne zmožnosti,” odgovarja Rodela. Poleg tega še vedno ni jasno, ali bo dom ostal na zdajšnji lokaciji. Ministrstvo za delo je namreč leta 2009 podprlo projekt novogradnje, za katero je zdajšnji župan Igor Kolenc predvidel območje Kreda, ki pa je zelo odročno in za varovance nič kaj mikavno. Veliko bo najbrž odvisno tudi od uresničitve napovedane pozidave bližnjega območja ob ladjedelnici, kjer je Janez Zemljarič snoval gradnjo luksuznega hotela in stanovanjskega kompleksa. Do leta 2021 pa bo moral dom zmanjšati tako število varovancev (205) kot zaposlenih (104).

207.000 evrov več od predvidenega

Dom je moral torej plačati 207.000 evrov razlike med ocenjeno vrednostjo in stroški izvedenih del, davke ter približno 38.000 evrov stroškov za nadzor nad gradbenimi, strojnimi in elektro deli, za redno poročanje ministrstvu za delo, sestavljanje zahtevkov za povračilo denarja in podobno. Skupaj z davki je naložba narasla na 750.000 evrov, kar pomeni, da je dom upokojencev stala 320.000, saj so mu preostalih 430.000 vrnili.

Davorina Rodela poudarja, da so se dosledno držali pogodbenih vrednosti z izvajalci, čeprav so vmes spremenili projekt za izvedbo strojnih in elektro instalacij. Povečali so obseg del, da bi povečali energetske prihranke.

Učinki sanacije v petih letih

Skupaj z nadzornikom gradbenih del Lidom Gržiničem zagotavljata, da so projekt izpeljali skladno s projektno in razpisno dokumentacijo ter zakonom o javnem naročanju. Vso dokumentacijo naj bi na koncu preverilo tudi ministrstvo za finance. “Učinki posegov bodo opazni po enem letu. V petih letih bi se moral vložek povrniti.”

Energetske sanacije so se lotili januarja letos in jo sklenili 25. julija. Izpeljali so jo v najbolj dotrajanih delih treh starih domskih stavb. Na severni strani (ob Tovarniški ulici) so uredili novo fasado, v podstrešnih prostorih izolacijo, zamenjali so tudi 191 oken in šest vrat.MIRJANA CERIN


Najbolj brano