Dežurni zagotavljajo, da so pomembna le življenja ljudi

Do konca tedna bo koprski zdravstveni dom (ZD) čakal na odgovor izolskega in piranskega glede zagotovitve v pogodbi opredeljenih razmer za delo centralne urgentne službe (CUS) v (SBI). Spor se zdaj lomi na reševalnem vozilu, ki ga izolski ZD, ko dežurajo Koprčani, noče več parkirati ob SBI.

Alenka Luin: “CUS-mobil je bil  prilagojena oblika za delo v CUS - tri terence  občinskih ZD smo se odločiti zamenjati zanj in za to vozilo v dogovorjenih deležih  plačevali najemnino izolskemu ZD.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Alenka Luin: “CUS-mobil je bil prilagojena oblika za delo v CUS - tri terence občinskih ZD smo se odločiti zamenjati zanj in za to vozilo v dogovorjenih deležih plačevali najemnino izolskemu ZD.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

ISTRA> Če odziva ne bo, bodo vložili tožbo, zase najeli rešilca drugje, morda svoje dežurstvo selili v Koper. To bi pri sosedih spet občutili bolniki, kot so pred pogonom CUS. Kadar sta bila dežurna zdravnik in sestra na terenu, so bolniki ostali pred zaprtimi vrati teh ZD.

V noči na torek je v CUS Obala pred SBI dežurnega zdravnika iz koprskega ZD za obisk bolnih na domu čakalo le terensko vozilo, ne več reševalni CUS-mobil. V noči na sredo pa, ko je v CUS dežural zdravnik izolskega ZD, je bil tam tudi rešilec.

Na vprašanje, kaj bodo storili, je ministrstvo za zdravje včeraj odgovorilo, da bo sklicalo sestanek z vsemi vpletenimi direktorji. Vendar pa tudi služba za odnose z javnostmi v tem ministrstvu ne loči med CUS in PHE, saj nastale težave povezuje s PHE, ne pa s CUS.

Pogodba je zaveza

Neenaki pogoji za delo in varno oskrbo bolnikov na domu, opozarja vodstvo koprskega ZD. To pa prepoveduje tudi Pogodba o medsebojnem sodelovanju projekta centralne urgentne službe. 1. julija lani so jo podpisali direktorji ZD - koprskega Matevž Ravnikar, izolskega Evgenij Komljanec in piranskega Matjaž Krajnc. Zapisano je tudi, da je odpoved pogodbe možna le ob soglasju vseh treh podpisnikov.

“Pogodba velja, dokler deluje CUS v prostorih SBI. Gre za leto dni star pilotni projekt združevanja nujne medicinske pomoči v Istri. Nanj je bilo ponosno tudi zdravstveno ministrstvo. Na zadnje zaplete pa ne reagira,” je včeraj na tiskovni konferenci povedal Ravnikar.

Naj zagotovijo v pogodbi opredeljene pogoje za delo, je v pozivu sosednjima ZD zapisal pravni pooblaščenec koprskega ZD. “Na odgovor bomo čakali do konca tedna. Če nam bo ZD Izola še naprej vsiljeval svojo samovoljo, bomo sprožili tožbo in sodišču - do razsodbe - predlagali zahtevo po vzpostavitvi prvotnega stanja,” pravi Ravnikar.

S selitvijo v Koper bi CUS razpadel

Koprski ZD se že dogovarja z lastniki rešilcev v Trstu, Sežani in drugod o najemu vozila za dežurne zdravnike iz Kopra za obisk bolnikov na domu. Imajo dovolj usposobljenih tehnikov za teren in jih, razprtijam navkljub, redno pošiljajo v CUS kot del dežurnih ekip.

“Sedanje nevzdržne razmere nas silijo v razmišljanje o vnovični dežurni ambulanti v Kopru,” dodaja Ravnikar. Pred odprtjem CUS v SBI sta v koprskem ZD v dežurstvu delali ob zdravniku dve medicinski sestri - ena je bila v ambulanti tudi, ko sta šla zdravnik in sestra k bolniku na dom, in je sprejemala tiste, ki so sami prihajali po pomoč. V Izolskem in piranskem ZD pa so imeli tedaj vrata zaklenjena, saj so zagotavljali le po eno sestro.

“To se, če CUS razpade, lahko ponovi,” omenja Ravnikar. “Vsi Istrani morajo biti povsod deležni enake oskrbe, zato podpiramo CUS, čeprav v Izoli menijo drugače. Bo direktor, ortodont, prevzel odgovornost za vse možne neljube posledice?”

Zdravniki ostajajo razsodni

Strokovna direktorica, zdravnica Ljubica Kolander Bizjak, izpostavlja: “Če v dežurstvo razporejeni ne pride delat, je to kaznivo. Tega se zdravniki, tehniki in sestre zavedajo in spoštujejo razpored CUS. Ostajajo razsodni, saj jim je najpomembnejše reševanje in ohranjanje življenj bolnikov.” Ravnikar dodaja: “Kranjc pa je izjavil, da ga CUS ne zanima in zanj več ne obstaja.”

Strokovna koordinatorica CUS, zdravnica Alenka Luin iz koprskega ZD pa pravi: “Te peripetije otežujejo delo CUS. Vsak večer preverjam, ali so za dežurstvo razporejeni prišli delat. Njihove mobilne številke moram zdaj sporočati zaradi usmerjanja klicev za obiske na domu. Hkrati sem v pripravljenosti, če bi morala vskočiti. To je zelo stresno.”

JASNA ARKO


Najbolj brano