Denar za analizo bodo zbrali sami

Pred dnevi so krajani Škofij ustanovili Civilno iniciativo za urejeno in čisto krajevno skupnost. Do zdaj se je pod pobudo podpisalo 30 podpornikov, upajo pa, da se bo v prihodnjih tednih ta številka povzpela na sto članov.

Iz Škofijskega potoka že nekaj časa zaudarja po fekalijah, zelene alge pa so se ponekod tako razrasle, da se že vlečejo po vsej strugi Foto: Nataša Hlaj
Iz Škofijskega potoka že nekaj časa zaudarja po fekalijah, zelene alge pa so se ponekod tako razrasle, da se že vlečejo po vsej strugi Foto: Nataša Hlaj

ŠKOFIJE > Prva akcija, ki se jo nameravajo lotiti, bo monitoring Škofijskega potoka. Kot smo pred kratkim že poročali, iz vodotoka zaudarja po fekalijah, zelene alge pa so se ponekod tako razrasle, da se že vlečejo po vsej strugi.

Potok se je spremenil v kloako

“Želimo, da je naš dom v lepem, čistem in urejenem kraju, da je poskrbljeno za varnost otrok, da sta zemlja in zelenjava, ki zrasteta iz nje, zdravi. Druži nas skrb in spoštovanje do narave, zato ne moremo z rokami v žepu gledati, kako se naš edini potok Retina duši v umazaniji zaradi neurejene kanalizacije. Nekoč živahen vodotok, v katerem so živeli raki in so naše none prale perilo, se spreminja v smrdljivo in nevarno kloako. Hočemo vedeti, kakšna je postala voda Retine in kako jo lahko ozdravimo,” so zapisali v ustanovni deklaraciji civilne iniciative.

V preteklih dneh so odprli tudi fiduciarni račun pri pooblaščenem odvetniku, na katerem bodo zbirali denar za strokovni pregled potoka Retina oziroma Škofijskega potoka. Eden od pobudnikov za ustanovitev civilne iniciative Edmond Gašpar nezadovoljno ugotavlja, da je svet Krajevne skupnosti Škofije zavrnil predlog o monitoringu, s katerim bi pridobili verodostojno analizo vode in podkrepili zahteve za ukrepanje.

Preprečiti želijo onesnaževanje

“Analiza stane 950 evrov. Odločili smo se, da ta denar zberemo sami in ne čakamo več na politične odločitve ter milost vodstva sveta krajevne skupnosti in koprske občine,” napoveduje Gašpar. Ko bodo znani rezultati, bodo člani civilne iniciative zahtevali ukrepanje.

Na območju Škofij je 950 gospodinjstev, le 130 od teh je priključenih na javno kanalizacijsko omrežje. Nekatere novogradnje imajo urejene male čistilne naprave, komunalne odpadne vode iz preostalih hiš pa se stekajo v pretočne greznice.

Opozarjali pa bodo še na druge onesnaževalce v njihovem življenjskem okolju - na piko bodo vzeli tudi vse divje izpuste v naravo in divja odlagališča, terjali pa bodo tudi urejene ekološke otoke in parkirišča in še marsikaj.

“V krajevni skupnosti je vsak dan več prebivalcev in tako ne gre več naprej. Smo enakovredni občani Mestne občine Koper in s civilno iniciativo za urejeno in čisto krajevno skupnost Škofije želimo na to opozarjati in dosegati enake standarde življenja tako v mestu kot na podeželju,” še pravi Gašpar.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano