Delavci Varnost Koper najverjetneje ne bodo izplačani

Za danes razpisano obravnavo v tožbi zaposlenih v Varnosti Koper, ki od podjetja zahtevajo izplačilo razlike v plačah za leto 2010, so zaradi uvedenega stečajnega postopka nad družbo odpovedali za nedoločen čas. O zahtevi bo zdaj odločal stečajni upravitelj, a ni zelo verjetno, da bi se v stečajni masi našel denar za izplačilo.

Obstaja zelo majhna verjetnost, da bi se v stečajni masi našel denar za izplačilo varnostnikov v Varnost Koper Foto: Petra Vidrih
Obstaja zelo majhna verjetnost, da bi se v stečajni masi našel denar za izplačilo varnostnikov v Varnost Koper Foto: Petra Vidrih

KOPER> Zaposleni v Varnosti Koper so eno podobno tožbo zoper družbo letos že dobili. Tedaj je skupina 36 zaposlenih zahtevala izplačilo desetodstotne razlike v plačah za leto 2009.

Po 35 letih delovanja je Varnost Koper od 10. oktobra v stečaju. Za stečajnega upravitelja je sodišče imenovalo Matjaža Polenčiča.

Del zaposlenih bo od prvega novembra naprej opravljalo enako delo kot doslej, a za družbo Securita. Njen lastnik je Matej Svet, ki je bil od uvedbe stečajnega postopka tudi večinski lastnik Varnosti Koper. Securita naj bi od Varnosti Koper prevzela tudi večino poslov.

Da so bili delavci, ki so jim bile v podpis ponujene sporazumne odpovedi in nove pogodbe o zaposlitvah, postavljeni pod izvršeno dejstvo, so že pred časom opozarjali v obalni sindikalni organizaciji KS 90. Nova pogodba jim je po njihovem prinesla slabše pravice, kot so jih imeli, začenši s ceno dela.

Služba pravne pomoči obalne sindikalne organizacije zdaj pripravlja novo tožbo zoper obe družbi. Za tiste zaposlene, ki so dobili odpoved, bodo uveljavljali neveljavnost odpovedi zaposlitve in zahtevali, naj se jih zaposli pri Securiti.

V službi pravne pomoči namreč menijo, da je šlo pri zadevi za prevzem, v skladu z zakonodajo pa bi v tem primeru vsi zaposleni morali ohraniti enake pogodbe o zaposlitvi in pravice. Poudarjajo še, da je Securita selektivno izbirala, kdo bo prezaposlen, nekaterim pa možnosti prezaposlitve ni ponudila.

Zaposleni so malodušni. Novo pogodbo, ki jim prinaša slabše pogoje, so sprejeli, ker je bila edina druga alternativa zavod za zaposlovanje, je povedal eden od zaposlenih.

Preden je v lastništvo Varnosti Koper leta 2009 vstopil Svet, je bila družba v 100-odstotni lasti podjetja za varovanje G7, ki je prav tako v stečaju.

STA


Najbolj brano