Da bi ubežali morski bolezni

Po nekajletnem zatišju bodo Izolani spet dobili ribiško osmico, le da tokrat na nekdanjem Hidrovem delovnem splavu, ki so ga nekoliko preuredili in privezali ob glavni ribiški pomol. Nekdanja ribiška osmica pa je stala na malem pomolu ob mandraču.

Preurejen delovni  splav  Ribica bo kmalu začel delovati kot ribja osmica Foto: Darjan Gorela
Preurejen delovni splav Ribica bo kmalu začel delovati kot ribja osmica Foto: Darjan Gorela

IZOLA> Nekakšno ribjo kantino na vodi urejata ribiča Boštjan Kodrič s Škofij in Igor Rojc iz Semedele. Skupaj upravljata že z dvema ribiškima barkama, 13-metrsko kočarico Giovanno in manj kot 10-metrsko Dondolo za lov z mrežami, pa tudi s podjetjem Ribica, registriranim v Izoli.

Ni še dokončno urejen

Ker na omenjenih barkah že 13 poletij pripravljata ribje piknike, iz izkušenj vesta, da nekatere goste muči morska bolezen. Tako se jima je porodila zamisel za gostilno, ki bi bila na plovilu, a to ne bi plulo. Splav Ribica bo ostal namreč privezan ob glavnem ribiškem pomolu, le da ga bodo vezali drugače, prečno ob pomol, kot bodo kmalu vezana vsa tamkajšnja plovila.

Kot pravi Kodrič, splava še niso dokončno uredili. Vzpostavili niso niti kuhinje in jedilnice niti postavili tende. Obnavljali so ga zadnja tri leta (večino časa je bil na suhem na dvorišču izolske ladjedelnice). Leto pred tem so ga odkupili od italijanskega ladjarja, ki ga je pred tem pridobil od Hidra. Podjetje ga je namreč uporabljalo za gradnjo valobranov. Koliko denarja so vložili vanj, Kodrič ne navaja.

Odprejo maja

Nadeja pa se, da ga bodo začeli uporabljati za prvomajske praznike. Na njem bodo ponujali sveže ulovljene ribe in meso. Kako bo z obratovanjem po poletni sezoni, še ne ve. V najboljšem primeru bi lahko Ribica sprejela 160 gostov in zaposlenih iz vrst kuharjev in natakarjev. Ker je dolga kar 19,3 in široka 7,2 metra, bi jo lahko poimenovali tudi Ribon. MIRJANA CERIN


Najbolj brano